Patronul Stelei, Gigi Becali, crede că nu a jignit niciun ziarist al Gazetei Sporturilor, după ce a bătut şi rupt un ziar în faţa jurnaliştilor, spunând că mai bine bate ziarul decât pe altcineva.
"Poi ce i-am bătut pe ziarişti? Am bătut ziarul, ce îl doare, îi curge sânge ziarului? Sunt jurnalişti care scriu lucruri neadevărate, care influenţează vieţile oamenilor şi sufletele oamenilor şi sentimentele oamenilor. Nu doare pe nimeni, ei scriu în continuare. Eu am bătut un ziare fără să doară sufletul pe nimeni, fără să-l doară pe ziar. Care e problema? Mai bine bat un ziar, decât să bat pe cineva!", a declarat Gigi Becali la Realitatea TV.
Becali a găsit o scuză perfectă pentru gestul său. Nu a bătut ziarul pentru că era supărat sau nervos, ci pentru că a fost o sclipire de geniu din partea sa!
"Am vrut să transmit amuzament, am vrut să-i fac pe oamnei să rădă, să-i fac să se relaxeze, am vrut să-i fac pe oameni să se distreze. Oamenii cu suflet, oamenii cu sentiment şi oamenii care au simţul umorului au înţeles acest gest, ceilalţi au o problemă cu ei înşişi. Tolontan greşeşte dacă crede că pe mine m-a atacat sau m-a deranjat ce scrie în ziarul ăla. A fost o glumă ceea ce am făcut eu, nu datorită nervilor. A fost pur şi simplu un act de geniu, a fost artă ce am făcut eu! A fost cea mai frumoasă activitate şi gest al unui mare actor", a mai explicat Becali.
Când Decebal Rădulescu l-a întrebat de ce atunci când un jurnalist, despre care spune că îi este prieten, îl pune o întrebare care îl deranjează începe să îl jignească, Becali a răspuns în stitlu caracteristic.
"Dumneata eşti un dobitoc şi un prost şi un tâmpit. Eu nu mă enervez, spun un adevăr că tu eşti un dobitoc şi un cretin! Ceea ce fac eu acum este un alt act dintr-o piesă de teatru ceea ce fac cu voi acum, eu mă distrez cu voi, pentru că sunt prea deştept. Când aşa, când aşa. Mă distrez cu voi, când vă dau o palmă la ziar, când vă jignesc că aşa meritaţi, când vă spun pe nume. Nu am nimic cu niciun ziarist, îi iubesc pe toţi, numai că pe unii vreau să îi aduc cu piciorele pe pământ. Vreau să educ jurnaliştii! Jurnaliştii care sunt oameni răi se cunosc după faţa lor", a încheiat Becali.
Întrebat dacă a bătut şi în acestă dimineaţă ziarul, becai a spus că "nu ai în fiecare minut câte o sclipire de geniu". Patronul Stelei a dat însă asigurări că dacă va considera că un ziar va scrie lucruri neadevărate, îl va bate.
Jurnaliştii de la Gazeta Sporturilor i-au pregătit joi o pagină specială patronului Stelei.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M