Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Ghimpu: "Limba moldovenească" va deveni "limba română"

În noua Constituție a Republicii Moldova, limba oficială va fi nu cea moldovenească, ci cea română, susține președintele interimar Mihai Ghimpu.

Mihai Ghimpu îi lasă pe jos pe deputaţii comunişti.
Mihai Ghimpu îi lasă pe jos pe deputaţii comunişti. / FOTO: ionbargan.md

"Trebuie să punem punct problemei limbei vorbite. Nu pot promova o politică veche, stalinistă şi mincinoasă. Am venit în lupta politică nu pentru funcţii, dar pentru adevărul istoric. Noi vorbim limba română. Cred că vom găsi înţelegere în cadrul Alianţei pentru Integrare Europeană", a declarat Mihai Ghimpu în cadrul unei emisiuni de dezbateri difuzate de ProTv Chișinău luni seara.

Cel mai probabil în 2010, cetățenii moldoveni vor fi chemați la urne să se pronunțe asupra proiectului de reformă a Constituției statului. Motivul principal pentru care oficialii de la Chișinău doresc reformarea actului fundamental este evitarea unor noi alegeri anticipate, în condițiile imposibilității alegerii unui președinte de către Parlament din cauza opoziției ferme a deputaților din Partidul Comuniștilor. Noul act va prevede că președintele va fi ales în mod direct și nu prin vot parlamentar.

Citiți despre acest subiect și pe blogul directorului Unimedia, Tudor Darie, de pe Voxpublica

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro