Hoyzer (28 de ani) a fost condamnat pe 17 noiembrie 2005 la doi ani şi jumătate de închisoare, fiind acuzat de fraudă şi de escrocherie organizată, după ce a recunoscut că a primit aproximativ 70.000 de euro pentru a influenţa rezultatele unor partide disputate între 10 aprilie şi 3 decembrie 2004.

Arbitrul german a fost încarcerat pe data de 18 mai 2007. În aprilie, Robert Hoyzer a ajuns la un acord cu Federaţia Fermană (DFB), care a estimat la 750.000 de euro pagubele cauzate de această afacere, în urma căruia s-a angajat să plătească 700 de euro pe lună, timp de 15 ani, adică un total de 126.000 de euro, către forul german. Banii vor fi folosiţi în scopul unor "proiecte sociale".

Hoyzer a părăsit centrul de detenţie Hakenfelde, situat într-o suburbie a Berlinului, pe o intrare laterală pentru a evita presa care îl aştepta în faţa închisorii.