"Dacă CSM preia complet cariera puterii judecătoreşti, şi judecători şi procurori şi grefieri, atunci el devine singurul for profesional şi independent din România care se poate pronunţa asupra calităţii actelor procurorilor şi a DNA vis-a-vis de demnitari", a declarat liderul PSD, dezvăluind că formaţiunea sa intenţionează să propună prin proiectul de modificare a Constituţiei ca avizul pentru începerea urmăririi penale a demnitarilor să fie dat de CSM, şi nu de Parlament, ca în prezent.

Întrebat dacă nu ar încărca şi mai mult activitatea instituţiei prin acordarea acestei noi prerogative, Geoană a răspuns că instituţia este cu atât mai potrivită să analizeze dacă dosarul unui demnitar conţine suficiente argumente, cu cât tot CSM este şi instituţia care evaluează activitatea magistraţilor.

"Dacă îi dai CSM-ului întreaga autoritate, solemnitate şi independenţă faţă de factorul politic, atunci e forul natural care, fără părtinire, fără politizare şi cu profesionalism să poată da un punct de vedere dacă un dosar despre un demnitar al statului român este suficient de consistent şi cred că CSM e locul natural pentru acest lucru", a conchis liderul pesedist.

Şi preşedintele Senatului, Nicolae Văcăroiu, a declarat că CSM ar putea fi instituţia care să decidă dacă un demnitar să fie cercetat. "Eu apreciez că Parlamentul n-are ce căuta în a-şi exprima punctul de vedere dacă cere sau nu începerea urmăririi penale. Cred că modelul francez e mai potrivit, acolo avem o comisie mixtă, formată din parlamentari, CSM, Parchet, jurişti care îşi exprimă punctul de vedere. Eu aş fi mulţumit, de exemplu, ca la noi, CSM să facă acest lucru. E o instituţie care e autonomă din toate punctele de vedere, e independentă", a arătat el.

Mircea Geoană a declarat luni că BPN al PSD a aprobat propunerile de modificare a Constituţiei realizate de colectivul condus de Valer Dorneanu, că marţi va începe procedura strângerii de semnături de la parlamentari şi că proiectul de revizuire a Constituţiei va fi depus la începutul sesiunii parlamentare.

Potrivit unor surse din PSD, unii din liderii partidului, precum Ion Iliescu sau Adrian Năstase, nu sunt însă de acord cu modificarea Constituţiei şi eliminarea imunităţii demnitarilor. Iliescu a fost de altfel singurul care şi-a asumat această poziţie public. El a declarat luni că nu este de acord cu modificarea Constituţiei în acest moment, ci eventual după alegerile parlamentare din toamnă, fostul şef de stat susţinând că un asemenea proces nu trebuie făcut pe fugă.

Consiliul Superior al Magistraturii este garantul independenţei justiţiei, se arată în Constituţie. CSM propune preşedintelui României numirea în funcţie a judecătorilor şi a procurorilor, cu excepţia celor stagiari şi îndeplineşte rolul de instanţă de judecată, prin secţiile sale, în domeniul răspunderii disciplinare a judecătorilor şi a procurorilor, potrivit procedurii stabilite prin legea sa organică.