Chet Faliszek declară, entuziast: Portal 2 este „absolutely the best” campanie single player pe care a produs-o Valve vreodată. I-auzi! Mai bună chiar şi decât Half-Life 2? Mai bună, zice omul de la Valve. Într-o conferinţă de presă foarte recentă, Faliszek nu s-a sfiit să folosească superlative la adresa titlului ce va urma celui mai nou succes de piaţă al firmei, în timp ce Half-Life 2 – deseori plasat în vârful listei cu cele mai bune jocuri făcute vreodată – nu a avut parte nici măcar de o menţiune.
„În termenii jocului co-op e cam la fel de bun ca Left 4 Dead” a plusat oficialul. „Left 4 Dead e foarte aproape de inima mea. Dar campania single player din Portal 2 e atât de densă încât o consider cea mai bună”.
Faliszek a mai comentat că popularitatea de care se bucură Portal i-a luat prin surprindere chiar şi pe creatorii jocului. „Nu ne-am imaginat că se va ajunge atât de repede la ce s-a ajuns. Nu am creat jocul cu gândul la un asemenea succes comercial. Am vrut doar să facem un joc bun, cu mediu de joc bine conturat şi o lume atrăgătoare. De aici ar fi trebuit să pornim mai departe”.
Ceea ce s-a întâmplat, iată. Portal 2 iese pe piaţă pe 19 în Statele Unite şi pe 21 în Marea Britanie. Va fi jucabil pe PC (de cumpărat prin Steam), XboX360 şi PS3.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M