Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Gaddafi ameninţă: Parisul, Londra şi ONU vor regreta orice intervenţie în Libia

Liderul libian Muammar Gaddafi a avertizat Parisul, Londra şi ONU că vor regreta orice intervenţie în afacerile interne ale Libiei, a anunţat un purtător de cuvânt al regimului. Avertismentul liderului libian vine înaintea summitului de la Paris.

Gaddafi ameniţă: Parisul, Londra şi ONU vor regreta orice intervenţie în Libia
Gaddafi ameniţă: Parisul, Londra şi ONU vor regreta orice intervenţie în Libia / FOTO: info-wars.org

Libia, pe picior de război. Deşi vineri Guvernul de la Tripoli a decretat o încetare imediată a focului, nu se poate vorbi nicidecum despre un armistiţiu în Libia. Bombardamente susţinute au loc de la primele ore ale dimineţii. Sute de civili au început să fugă din oraş, spre zone mai sigure din estul ţării. Ambele părţi se acuză reciproc de încălcarea armistiţiului, protestatarii pentru a determina comunitatea internaţională să demareze rapid acţiunile militare, iar puterea pentru a avea un alibi pentru eventualele acţiuni militare.

"Aceste bande teroriste au folosit elicoptere şi un avion de vânătoare pentru a bombarda forţele armate, încălcând flagrant zona de interdicţie aeriană impusă de Consiliul de Securitate. Astfel, forţele armate au fost nevoite să riposteze pentru a se apăra", notează agenţia oficială libiană Jana, citând surse din Ministerul Apărării.

Muammar Gaddafi le-a adresat un mesaj "urgent" preşedinţilor SUA şi Franţei, Barack Obama şi Nicolas Sarkozy, premierului britanic David Cameron şi secretarului general al ONU Ban Ki-Moon, a anunţat sâmbătă, într-o conferinţă de presă, un purtător de cuvânt al regimului.

Liderul libian Gaddafi avertizează Franţa, Marea Britanie şi ONU că "dacă veţi interveni în ţara noastră, veţi regreta".

În mesajul adresat preşedintelui Obama şi liderului ONU, Gaddafi afirmă: "Tot poporul libian este cu mine şi sunt pregătiţi să moară pentru mine, bărbaţii, femeile şi copiii".

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro