G8 LA NIVEL DE EXTERNE
G8 LA NIVEL DE EXTERNE
Iranul şi situaţia din teritorii pe agenda miniştrilor
Subiecte arzătoare pe agenda reuniunii miniştrilor de Externe din G8 care se desfăşoară la Moscova! Cel mai important este desigur criza nucleară iraniană, dar şi situaţia tensionată din teritoriile autonome unde armata israeliană a declanşat o operaţiune amplă.
Grupul celor mai industrializate 8 state din lume va cere Teheranului să răspundă cât mai repede ofertei făcute de cele 5 ţări membre permanente ale Consiliului de Securitate plus Germania.
Centralele nucleare ale Iranului au fost punctul central al discuţiei între miniştrii de Externe din Statele Unite, Rusia, Japonia, Franţa, Marea Britanie, Italia, Canada şi Germania.
Un alt subiect fierbinte pe agenda reuniunii G8 de la Moscova este situaţia de criză din teritoriile autonome palestiniene. Secretarul american de Stat Condoleezza Rice a precizat că vor discuta şi despre problema democraţiei în Rusia, dar şi despre situaţia din Irak şi Afganistan.
Reuniunea miniştrilor de Externe este menită să pregătească sumitul şefilor de stat şi de guvern din G8, care se va desfăşura la St. Petersburg în perioada 15-17 iulie. Astăzi, într-o casă care dă în autostrada pe unde vor trece preşedinţii au fost găsite arme.
Citește și:
- 16:32 - Bulgaria schimbă direcția în războiul din Ucraina. Noul guvern de la Sofia anunță o posibilă oprire a livrărilor de armament
- 16:20 - Sfârșit cumplit pentru o femeie de 50 de ani: a fost ucisă de doi pitbuli după numeroase reclamații privind comportamentul agresiv al câinilor
- 16:14 - Prima țară din NATO care a anunțat că alocă peste 5% din PIB pentru apărare. „Dacă nu investim în securitatea noastră, nimeni nu ne va proteja”
- 15:21 - UE pune tunurile pe Rusia și pregătește noi sancțiuni dure. Ursula von der Leyen vrea să lovească băncile, flota din umbră și militarii lui Putin
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














