''Categoric, trebuie să ne negociem salariile pentru anul viitor. Ţinem presiune pe Guvern, pe data de 13 noiembrie avem o grevă generală pe termen nelimitat'', a declarat preşedintele Sed Lex, Vasile Marica.

Reprezentanţii Sanitas, ameninţă şi ei cu o lună noiembrie plină de proteste şi greve, în cazul în care ministrul Sănătăţii nu va fi de acord cu majorarea salariilor. 

''Federaţia Sanitas e pregătită să-şi apere drepturile prin toate mijloacele.. Dacă în 3 noiembrie ministrul Nicolăescu nu vine la o rundă de negocieri cu o ofertă consistentă, luna noiembrie va fi presărată de mitinguri, grevă de avertisment şi greva generală în sistemul sanitar'', a precizat liderul Sanistas, Marius Petcu.