FRF ştia că Mutu consumă substanţe interzise!
Oficialii FRF, dar şi staff-ul naţionalei, fuseseră informaţi de mult timp că atacantul Fiorentinei foloseşte substanţe interzise pentru a-şi mări capacitatea de efort, anunţă GSP. Ionuţ Lupescu, directorul general al FRF, neagă însă această variantă.
Informaţia a fost dezvăluită de GSP, care citează surse din anturajul jucătorului. De altfel, chiar aceştia i-ar fi informat pe oficialii federaţiei că Mutu are din nou probleme cu consumul unor stimulente dubioase.
"E mereu foarte nervos şi e foarte greu să te mai înţelegi cu el în ultimul timp. Ia tot felul de chestii ciudate", ar fi spus aceştia. Informaţia a ajuns la urechile FRF imediat după episodul Novi Sad, petrecut după meciul cu Serbia, din deplasare.
De altfel, de atunci s-au rupt şi relaţiile dintre Mutu şi staff-ul naţionalei, în fruntea cu Răzvan Lucescu. După eşecul la scor de la Belgrad, 5-0 pentru Serbia, Mutu a plecat din cantonamentul naţionalei la petrecerea unui controversat om de afaceri sârb, la Novi Sad. Deşi naţionala mai avea un meci de disputat în campania de calificare, trei zile mai târziu, Mutu luase un galben în timpul meciului, avertisment care l-a suspendat automat pentru meciul cu Feroe. Au fost şi voci atunci, din anturajul naţionalei, care au susţinut că "Briliantul" îşi "pregătise" suspendarea şi că ştia că nu se va mai întoarce în cantonamentul de la Mogoşoaia.
Răzvan Lucescu a lăsat de înţeles că nu-l va mai convoca pe Mutu la naţională.
Acest scenariu a fost susţinut şi de Cătălin Tolontan, redactorul-şef al Gazetei Sporturilor, la Realitatea FM. "Inclusiv în jurul lui Chivu, dar şi la nivelul Federaţiei se ştia ceva. Că nu ştiau ce substanţă ia, e cu totul altceva", a spus Tolontan.
Lupescu infirmă că FRF ar fi ştiut că Mutu consumă substanţe interzise
Directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu, a negat, la Realitatea FM că Federaţia ar fi ştiut de mai mult timp că Adrian Mutu are din nou probleme cu consumul de droguri.
"Sunt minciuni, nu avem timp să le comentăm. Astea sunt speculaţii pe cazul Mutu, pe care fiecare gazetă încearcă să le facă pentru a-şi vinde ziarul mai bine", a spus Lupescu.
Lupescu a fost uluit când a aflat vestea şi declară că nu se aştepta să se mai întâmple aşa ceva, mai ales după episodul cu Chelsea.
Pe de altă parte, oficialul FRF adaugă toate speranţele stau acum în proba B, deşi recunoaşte că,de-a lungul timpului, au fost puţine cazurile în care această să infirme rezultatele iniţiale.
Ascultă aici declaraţia lui Lupescu
Atacantul echipei Fiorentina, Adrian Mutu, a fost depistat pozitiv în urma unui test antidoping efectuat la 10 ianuarie 2010, după meciul cu Bari, din campionatul Italiei. Anunţul a fost făcut de Comitetul Olimpic Italian (CONI), iar atacantul a fost suspendat temporar până la efectuarea contraexpertizei.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 






Gheorghe Hagi si-a sarbatorit ziua in direct la...
Gheorghe Hagi, de ziua lui la Realitatea TV
Alpinistul Coco Galescu
Simona Amânar
Victoria Blohina l-a atacat pe Piţurcă la...
Coş uluitor marcat de LeBron James









Feedback

