SUA grăbesc strategia pentru Afganistan

SUA grăbesc strategia pentru Afganistan
Washingtonul trimite 17.000 de soldaţi suplimentari împotriva talibanilor. În timp ce atacurile insurgenţilor iau amploare, preşedintele Obama confirmă că războiul din Afganistan este o prioritate pentru noua administraţie americană.
Preşedintele Barack Obama a anunţat, marţi seară, la Denver, în statul Colorado, că va trimite 17.000 de militari suplimentari până la vară pentru a face faţă nevoilor urgente în materie de securitate din Afganistan.
Aceste forţe fac parte dintr-o consolidare anticipată a trupelor americane din Afganistan, care ar putea ajunge în umătoarele luni la aproape 60.000 de soldaţi, faţă de 38.000 în prezent.
Anunţul cu privire la suplimentarea trupelor este prima desfăşurare majoră de soldaţi peste Ocean de când Obama a devenit preşedinte. Decizia vine în condiţiile în care administraţia de la Washington pregăteşte o nouă strategie a politicii americane în Afganistan, care urmează să fie discutată la summitul NATO din aprilie, de la Strasbourg şi Keh l.
Citeşte mai mult îm Adevărul
Citește și:
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
- 08:34 - Zodiile cu cel mai mare ego. Nu renunță niciodată la principiile lor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














