Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

FORMULA 1. Schimbare RADICALĂ de SITUAŢIE în Coreea de Sud. VEZI CLASAMENTELE

Sebastian Vettel (Red Bull) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Coreei de Sud, a 16-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, şi a devenit noul lider al ierarhiei piloţilor, cu patru curse rămase de disputat. Vettel a fost urmat de coechipierul său Mark Webber şi de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari).

Sebastian Vettel

FORMULA 1. Pe locul patru s-a clasat brazilianul Felipe Massa (Ferrari), finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault) a fost al cincilea, iar germanul Nico Hulkenberg a trecut linia de sosire pe locul 6. Pe poziţiile 7-10 s-au clasat în ordine francezii Romain Grosjean (Lotus-Renault) şi Jean-Eric Vergne (Toro Rosso), australianul Daniel Ricciardo (Toro Rosso) şi britanicul Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes).

Britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) şi germanul Nico Rosberg (Mercedes) au abandonat în primul tur.
Următoarea etapă a CM de Formula 1 va avea loc peste două săptămâni, în India.