Rugbyştii de la Liceul cu Program Sportiv din Focşani s-au impus în faţa celor de la Colegiul Naţional "Aurel Vlaicu" în finala mare a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar care a avut loc pe stadionul Tineretului din municipiu. Antrenorul echipei de rugby a LPS Focşani, Viorel Ion, afirmă că "este un titlul de campioni pe care ni l-am dorit foarte mult, copiii şi l-au dorit foarte mult. Cred că neşansa celorlalte combatante este că ne-au prins într-un vârf de formă."
Vicepreşedintele Federaţiei Române de Rugby, Vistor Istrate, a fost şi el prezent la meci şi l-a urmărit cu mare atenţie. "Este un rezultat care cu siguranţă onorează Liceul Sportiv. În continuare acolo se face o muncă foarte bună şi cu siguranţă vom avea rezultate şi mai bune," afirmă acesta.
La finalul Olimpiadei, primele trei clasate au primit echipament sportiv şi câte 500 de lei. Premiul fair-play a revenit echipei din Braşov.
LPS Focşani, echipa antrenată de Romeo Păun şi Viorel Ion, s-a bazat pe următorii jucători: Alexe, Citea, Mazăre, Pascu, Nămoloşanu, Abageru, Taban, Sisianu, Gorcioaia, Duca, Călugaru.
Focşănenii sunt campioni naţionali la rugby în 7
PUBLICAT
Marţi, 18 Mai 2010 09:59
ACTUALIZAT
Marţi, 18 Mai 2010 12:08
SURSA
REALITATEA.NET
AUTOR
Aurelian Ivan
Echipa de rugby în 7 a LPS Focşani a câştigat în faţa bucureştenilor de la Colegiul Naţional "Aurel Vlaicu" cu scorul de 26 la 7.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M