Foto: mhmyum.blogspot.com

Navigarea focilor prin ocean este esenţială pentru ele, întrucât trebuie să se mişte între zone despărţite de sute de kilometri.

Oamenii de ştiinţă spun că aceasta este prima dovadă că şi mamiferele marine, la fel ca oamenii, folosesc stelele pentru a se ghida.

Echipa de cercetători europeană a publicat rezultatele studiului în revista Animal Cogition. Ei au simulat cerul pe timp de noapte deasupra a două foci captive şi au monitorizat mişcările lor, prin intermediul a şase camere de filmat prin infraroşu.

La început, focile au fost orientate de cercetători cu ajutorul unui laser spre steaua cea mai strălucitoare şi încurajate să înoate spre ea, după care au învăţat să se ghideze singure, ajungând aproape în proporţie de 100% din timp în direcţia corectă.

Momentan nu se ştie cum focile din sălbăticie reuşesc să stabilească o legătură între zonele unde se hrănesc şi stele. Ele ar putea învăţa legătura atunci când zăresc la apus şi la răsărit atât destinaţia cât şi aştrii, sunt de părere cercetătorii.