Ministrul finaţelor publice, Sebastian Vlădescu, vrea mai multă implicare din partea Gărzii Finaciare în lupta anticoruţie. Şeful finanţelor i-a îndemnat pe comisarii Gărzii să nu îi ocolească pe marii evazionişti şi le-a pus în vedere să rupă acordurile cu cei care încalcă legea.

Vlădescu s-a arătat mulţumit de activitatea Gărzii Financiare din 2005 şi le-a spus comisarilor că doreşte ca în România Fiscul să fie la fel de respectat ca în Statele Unite.

Sebastian Vlădescu le-a spus comisarilor că nu vor primi laude de la contribuabili pentru că vor fi mai buni apărători ai legii, dar îşi doreşte ca fiscul să fie o instituţie respectată în România.

Ministrul Finanţelor Publice, Sebastian Vlădescu, a declarat că de anul viitor, în România vor intra miliarde de euro a căror utilizare trebuie verificată de instituţiile statului.

Vlădescu i-a avertizat pe comisarii Gărzii Financiare că are informaţii cu privire la faptul că de multe ori există complicităţi între controlori şi controlaţi.