Amazon.com şi TiVo Inc. testează un serviciu care permite utilizatorilor să vizioneze direct pe telelevizoare videoclipurile şi filmele descărcate de pe Internet.

Anunţul Amazon.com şi TiVo vine la o zi după ce compania de retail Wal-Mart a introdus o versiune-test a serviciului său de descărcări, fiind prima care are susţinerea tuturor marilor producători de filme din Hollywood.

Parteneriatul celor două companii, Amazon.com şi TiVo, extinde serviciul pe Internet, Unbox, şi astfel depăşesc magazinele video online ca Wal-mart sau iTunes, magazinul online al companiei Apple.

Filmele şi emisiunile TV din "Amazon Unbox on TiVo" vor putea fi descărcate de clienţii TiVo în fereastră pe computer pentru a putea fi rulate apoi pe televizor. Astfel clipurile de pe YouTube şi filmele şi serialele producătorilor CBS, Fox Entertainment Group, Universal Studios Home Entertainment şi Warner Bros Entertainment.