Mehedinţenii s-au întrecut astăzi la oale şi sarmale. Aflat la cea de-a 5-a ediţie, Festivalul "Oale şi sarmale pentru mileniul III" a adunat sute de oameni. Olarii din Oltenia au venit cu frumoasa lor ceramică, iar gospodinele din localitatea gazdă au făcut sarmalele.

Festivalul are loc în comuna mehedinţeană Şişeşti, cunoscută pentru faimoşii săi olari. Anul acesta, la eveniment au venit aproape cinci sute de oameni, cei mai mulţi ca să cumpere vase de ceramică.

Cel mai aşteptat moment a fost însă concursul de sarmale, când a venit rândul gospodinelor să-şi dovedească talentul. Juriului i-a fost greu să se decidă care dintre concurente merită trofeul "Cea mai bună sărmăluţă".

Organizatorii se gândesc deja la ediţia viitoare mult mai frumoasă. Ei îşi propun ca, prin desfăşurarea acestui festival, să promoveze zona ceramicii din judeţul Mehedinţi.