Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Fermierii francezi şi funcţionarii publici greci sunt marţi în grevă

O nouă zi de proteste în Grecia unde funcţionarii din sistemul public sunt în grevă generală. Şi agricultorii francezi au avertizat că vor ieşi astăzi în stradă, la Paris.

Greve în lanţ în Franţa şi Grecia/FOTO: RTV
Greve în lanţ în Franţa şi Grecia/FOTO: RTV

În Piaţa Bastiliei din metropola franceză sunt aşteptaţi proximativ 5.000 de protestatarii. Fermierii francezi sunt nemulţumiţi că le-au scăzut veniturile şi cer guvernului măsuri de protecţie pentru industria agricolă franceză, lovită dur de criza economică.

Tot criza este principala cauză şi pentru greva generală din sistemul public grec. Practic, Grecia este paralizată de aproape o săptămână de a patra greva generală din acest an. Protestatarii contestă măsurile drastice de austeritate impuse de guvernul de la Atena. Autorităţile care încearcă, prin reducerea cheltuielilor, să respecte condiţiile drastice impuse de Uniunea Europeană pentru împrumuturile fără de care Grecia ar intra în faliment.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro