Femeile care nu pot avea copii închiriază mame purtătoare pe mii de euro
În România ultimilor ani a apărut un fenomen îngrijorător, tot mai multe femei care nu pot avea copii apelează la mame purtătoare. Este vorba de acele femei care sunt dispuse să poarte copilul şi să îl predea, apoi, la naştere, contra unei sume de bani.
Tot mai multe femei sunt dispuse să poarte copilul şi să îl predea la naştere contra unei sume de bani
Totul începe cu un anunţ la ziar. "Caut mamă purtătoare, tânără, sănătoasă, între 25 şi 32 de ani. Preţ: 17.000 de euro." La o primă vedere toată lumea are de câştigat.
Una dintre mame a explicat în ce constă "târgul": mama purtătoare este fertilizată in vitro şi, pentru câteva zeci de mii de euro, dă copilul spre adopţie către părinţii biologici înainte de naştere.
Din cauză că în România nu există o lege care să reglementeze această situaţie, totul se rezolvă printr-un simplu act notarial, prin care mama purtătoare se obligă să predea bebeluşul imediat după naştere.
Deşi nu există o bază legislativă pentru aceste proceduri medicale, ele au devenit o practică obişnuită. Copilul este înregistrat pe numele mamei care l-a născut.
"Noi putem cel mult să furnizăm un document legal din care să
reiasă că a fost conceput prin fertilizare in vitro şi care sunt
părinţii biologici ai copilului", a spus şeful Secţiei de Reproducere Asistată de la Maternitatea Giuleşti, Laura Dracea.
În opinia juriştilor, astfel de practici devin ilegale doar în cazul în care între cele două părţi are loc un schimb de bani, la negru.
"În lipsa unui cadru legislativ, orice este posibil în materie de contracte, că este neetic, asta este un cu totul şi cu totul alt lucru", a explicat directorul Centrului de Resurse Juridice, Georgiana Iorgulescu.
Deşi procedura pare că nu ridică mari probleme, lucrurile se pot complica mai ales dacă mama purtătoare se ataşează de copil şi nu mai doreşte să-l dea. Aceasta poate ataca în instanţă contractul încheiat cu familia. Procesul îl poate câştiga relativ uşor, pentru că în faţa legii ea este mama copilului fiind cea care i-a dat viaţă.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 






Elena Udrea apare într-un clip care...
Gropi adânci pe drumurile din România
Țurțuri uriași pe clădiri din Brăila
Automobilul cu soba cu lemne exista si circulă
Jurnal Realitatea Tv Cluj 16.02.2012 ora 20.15
Surprins în timp ce se uita în decolteul...








Feedback


Femeile care nu pot avea copii închiriază mame purtătoare pe mii de euro