Sursa citată scrie că în conturile finalistei Ligii Campionilor din 2000 şi 2001 nu mai există lichidităţi, iar situaţia poate deveni "dramatică" dacă oficialii clubului nu ajung la o înţelegere cu reprezentanţii băncii Bancaja, de unde Valencia a împrumutat o sumă importantă de bani.

Conducerea grupării de pe Mestalla este nevoită să caute soluţii pentru a plăti până la data de 31 decembrie datorii ce însumează mai mult de 50 de milioane de euro. În condiţiile de faţă, negocierile care se vor purta în cursul acestor zile între oficialii Valenciei şi reprezenaţii instituţiei financiare care a împrumutat clubul devin cruciale.

Presa iberică susţine că situaţia în care se află fosta echipă a lui Adrian Ilie este una "extrem de delicată, în ciuda calmului pe care îl afişează oficialii clubului".

Valencia a învins în etapa precedentă de campionat pe Betis Sevilla, scor 3-2 şi ocupă locul 3 în Primera Division, la cinci puncte distanţă de liderul FC Barcelona.