Fashion TV, suspendat în India, după ce a difuzat imagini cu sâni dezgoliţi
Canalul TV prin satelit dedicat modei Fashion TV nu va mai fi recepţionat în India, timp de nouă zile, deoarece, în septembrie 2009, a transmis imagini cu mai multe modele care defilau pe podium cu sânii dezgoliţi, la o prezentare a designerului Alexander McQueen.
Suspendarea transmisiunii acestui canal tematic va intra în vigoare de vineri, la ora locală 19.00, au precizat reprezentanţi ai ministerului indian al Informaţiilor şi Audiovizualului, potrivit Mediafax.
Într-o emisiune difuzată în toamna anului trecut, postul a transmis imagini "ale unor femei cu bustul dezgolit, ceea ce reprezintă o jignire la adresa bunului gust şi a decenţei", informează ministerul într-un comunicat dat publicităţii.
"Imaginile au fost obscene, denigrante pentru femei şi nepotrivite pentru a fi văzute de către copii sau de un public larg", se mai precizează în acelaşi comunicat.
Potrivit cotidianului The Times of India, imaginile incriminate reprezentau o retransmisiune a unei prezentări de modă a designerului britanic Alexander McQueen, trecut în nefiinţă, recent.
Este a doua oară când postul Fashion TV a fost supendat în India, pentru prezentarea unor imagini cu modele dezbrăcate. Societatea indiană este caracterizată de conservatorism şi cenzură în ceea ce priveşte nuditatea.
În martie 2007, Fashion TV a primit din partea autorităţilor locale o sentinţă de suspendare pentru două luni, după ce a prezentat într-o emisiune modele "aproape goale". Totuşi, la acea dată, suspendarea a fost ridicată, după ce reprezentanţii postului de modă, care emite 24 de ore din 24 şi are sediul central la Paris, şi-au cerut scuze şi au promis să nu mai repete "greşeala".
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3477 RON 





Diaspora strange ajutoare pentru sinistrati
Atac dur al ministrului de Interne la adresa...
Mircea Toader spune că oamenii morţi în ger...
Jurnal Realitatea Tv Cluj 13.02.2012 ora 18.10
Trafic ingreunat pe DN1 din cauza zapezii
Un bătrân invalid a fost scos din casă după...








Feedback

