Fără baruri şi cluburi în Regie
Realitatea TV
"O să-i rugăm pe cei care sunt chiriaşi acolo să găsească alte modalităţi, alte oferte de servicii pentru campusul studenţesc: magazine care să le fie utile studenţilor, de piese pentru computer, librărie, un mall, un spaţiu destinat unei săli de cinematograf...Sunt prea multe discoteci, prea multă lume vine din exterior", a spus rectorul Universităţii Politehnica Bucureşti, Ecaterina Andronescu.
Chiar şi unii dintre studenţi sunt de părere că în locul barurilor ar trebui construite săli de lectură. Din cauza lipsei spaţiilor pentru lectură studenţii sunt obligaţi să înveţe în cantină.
"Noi am mai făcut câteva sesizări de-a lungul timpului în care spuneam că a cam degenerat distracţia asta în Regie. S-a cam umplut de discoteci", a declarat Gabriel Petrea, preşedinte Uniunea Naţională a Studenţilor din România.
Unii studenţi spun că sunt de acord cu aceste schimbări, şi că ar vrea sa se construiască mai multe săli de lectură, deoarece s-au săturat să înveţe în cantine.
Alţii resping, însă, aceste propuneri. De asemenea, reprezentanţii barurilor din Regie sunt nemulţumiţi de iniţiativa rectorului Universităţii Politehnica.
"Mulţi investitori din Regie au băgat foarte mulţi bani în aceste localuri, iar închiderea lor ar presupune o despăgubire din partea lor. Conform contractelor de închiriere, ele au avut o destinaţie clară, de a se face alimentaţie publică, de a se face baruri pentru aceste localuri", a declarat Cristian Anton, director executiv bar Regie.
Propunerile Rectorului Universităţii Politehnica din Bucureşti s-ar putea concretiza numai după ce vor fi reziliate contractele cu barurile din Regie, care se află pe proprietatea Universităţii Politehnica.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3497 RON 






Autorul imnului PDL, Mircea Rusu, cercetat penal
Trei avalanşe în satul Ruşchiţa
Un TIR a derapat şi a blocat circualaţia pe...
Clujul in Realitate 15.02.2012
Jurnal Realitatea Tv Cluj 16.02.2012 ora 18.10
Escrocherii pe Facebook








Feedback

