Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Extremismul de tip Ku Klux Klan renaşte în SUA

Numărul grupurilor extremiste antiguvernamentale şi a miliţiilor de dreapta au crescut îngrijorător în Statele Unite în ultimul an.

Rasismul şi miliţiile de extremă dreaptă iau avânt în Statele Unite. / FOTO: uncyclopedia.wikia.com
Rasismul şi miliţiile de extremă dreaptă iau avânt în Statele Unite. / FOTO: uncyclopedia.wikia.com

Grupurile "patriotice" americane s-au reîntors în forţă. Într-un an s-au înmulţit de aproape trei ori, scrie The Guardian, citând un raport al asociaţiei pentru drepturi civile Southern Poverty Law Centre (SPLC).

Potrivit raportului, peste 500 de astfel de organizaţii sunt active în prezent în SUA şi au legături din ce în ce mai strânse cu politica republicană. Cele mai multe miliţii de extremă dreaptă cu viziuni rasiste acţionează în statele Texas, Michigan, California şi Indiana.

SPLC consideră această resurgenţă drept un motiv serios de îngrijorare, având în vedere că aceste grupuri nu s-au dat în lături de la folosirea violenţei în anii '90. Un exemplu e atentatul din 1995 de la Oklahoma City, când un simpatizant al miliţiilor a detonat o bombă ucigând 168 de persoane în cel mai mare atac terorist de pe teritoriul american înainte de 9/11.

Radicalizarea apare pe fondul schimbărilor demografice ale Americii şi în contextul vriei economice şi datoriei publice imense pe care o are SUA. De asemenea, multe dinre iniţiativele preşedintelui Barack Obama au fost etichetate "socialiste" sau chiar "fasciste "de adversarii politici. Destul cât "americanii iubitori de libertate" să tremure de teamă că Obama le va impune un guvern mondial. Mass-media, de exemplu Fox News, au un aport important în crearea şi menţinerea acestei stări pentru că vorbesc zilnic de conspiraţii ale administraţiei de la Washington.

Semne ale violenţei se văd deja în unele zone. La manifestaţiile anti-Obama, demonstranţii vin cu pancarde prin care cer "sângele tiranului". De la învestirea lui Obama, extremiştii de dreapta au omorât şase poliţişti. Tineri cu tendinţe neonaziste au fost arestaţi sub suspiciunea că plănuiau să-l asasineze pe primul preşedinte negru al SUA. Un bărbat convins de supremaţia albilor a fost arestat pentru că a ucis doi negri şi că plănuia să omoare cât mai mulţi evrei, chiar în prima zi a mandatului lui Obama.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro