Foto: euro2008.uefa.com

CROATIA - TURCIA 0-0, 1-1, 2-4 (Klasnic 119 / Semih 120)

La lovituri de departajare pentru croaţi a transformat Srna şi au ratat Modric, Rakitic şi Petric, în vreme ce pentru turci au marcat Turan, Semih şi Altintop.

Croatia: Pletikosa - Corluka, R. Kovac, Simunic, Pranjic - Srna, Modric, N. Kovac, Rakitic - Kranjcar (Petric 65), Olic (Klasnic 98). Selecţioner: Slaven Bilic

Turcia: Ruştu Recber - Hamit Altintop, Gokhan Zan, Emre Aşik, Hakan Balta - Mehmet Topal (Semih 76) - Sabri, Tuncay Sanli, Arda Turan - Kazim Kazim (Ugur Boral 61), Nihat (Gokdeniz 117). Selecţioner: Fatih Terim

Cartonaşe galbene: Tuncay Sanli 27, Arda Turan 49, Ugur Boral 89, Emre Aşik 107

Arbitri: Roberto Rosetti - Alessandro Griselli, Paolo Calcagno (toţi Italia)

Stadion: Ernst Happel (Viena)

Spectatori: 53.000

Cum s-au marcat golurile:

1-0, min 119: Ruştu a ieşit greşit pe partea stângă, Modric a fost mai rapid, a preluat mingea, a centrat în careu, iar Klasnic a înscris cu o lovitură de cap din şase metri.

1-1, min 120: Turcia a reuşit să egaleze prin Semih chiar în momentul în care arbitrul se pregătea să fluiere finalul întâlnirii, după ce a fost lansat chiar de portarul Ruştu.

În minutul 62, Srna a centrat în careul turc, Olic a reuşit să înscrie, însă golul său a fost anulat, corect, pe motiv de ofsaid.

Prin calificarea în sferturile de finală ale acestui turneu final, cele două reprezentative au reuşit să îşi egaleze cea mai bună performanţă la un Campionat European. Croaţia ajunsese în sferturi în ediţia din 1996, în timp ce turcii se calificaseră în 2000.

Aceasta a fost a doua întâlnire dintre cele două naţionale la un turneu final de Campionat European, după ce pe 11 iunie 1996, Croaţia a învins Turcia cu 1-0, la Nottingham, într-un joc din cadrul Grupei D. Singurul gol a fost marcat de Goran Vlaovic în minutul 86.

Suporterii croaţi au aprins torţe în mai multe rânduri pe durata desfăşurării partidei, lucru interzis de regulament. Federaţia croată a fost amendată de curând cu 5.000 de euro de UEFA din acelaşi motiv, după ce fanii au aprins fumigene în disputa cu Austria, din cadrul grupelor.

În urma avertismentelor primite în acest meci, fotbaliştii Arda Turan, Emre Aşik şi Tuncay Sanli vor rata partida din semifinale, contra Germaniei, din cauza cumului de cartonaşe galbene, la fel ca şi portarul Volkan, eliminat în ultima partidă din grupă, cu Cehia, care a primit două meciuri suspendare. În schimb, va reveni Mehmet Aurelio.

În semifinale, naţionala Turciei va da piept cu reprezentativa Germaniei, la Basel, pe St. Jakob Park. Partida se va disputa pe 25 iunie de la ora 21:45.