Eugen Onac este din Luduş, o localitate mureşeană. Are numai 33 de ani
şi lucrează de mai bine de trei ani în Olanda, la o companie
multinaţională, ca cercetător. Succesul nu a întârziat. La 33 de ani, a inventat cel mai subţire LCD din lume. Ecranul lui Onac are numai 8 milimetri grosime, 5 kg şi diagonala de 81 cm.
Părinţii săi au crezut în talentul său de mic, l-au încurajat şi l-au învăţat să-şi urmeze visul.
Eugen speră că noul LCD va ajunge curând pe piaţă. Până acum,
prototipul a fost prezentat la Berlin, în cadrul unui târg desfăşurat
în septembrie.
Eugen Onac este la 33 de ani, inventatorul celui mai subţire LCD din lume
Marti, 30 Decembrie 2008 08:19
Ultimul update: 30 Decembrie 2008 08:40
Ultimul update: 30 Decembrie 2008 08:40
| Vot: |
90
|
| Foto (1) | |
Sursa: Realitatea TV
Pe aceeasi tema
- Invenţie - Hidrocentrală cu circuit închis
Luni, 29 Decembrie 2008 18:09 - Doi studenţi din Costa Rica au inventat un filtru de cafea... extraterestru
Miercuri, 15 Octombrie 2008 18:05 - "Tatăl" iPod-ului nu a câştigat încă niciun ban de pe urma invenţiei sale
Duminica, 07 Septembrie 2008 17:31 - Cel mai subţire LCD din lume a fost inventat de un român
Marti, 02 Septembrie 2008 23:08 - Mecanism de transformare a traficului în curent electric inventat de un bărbat din Râmnicu Vâlcea
Marti, 08 Iulie 2008 09:50
Comentariile cititorilor
13. SORIN
Duminica, 04 Ianuarie 2009 05:19
| Raspunde la comentariu
12. Marian
Duminica, 04 Ianuarie 2009 05:11
11. Stire veche despre o tehnologie veche
Duminica, 04 Ianuarie 2009 00:13
10. And
Sambata, 03 Ianuarie 2009 03:07
Raspunsuri:
10.1. gica-contra
Luni, 05 Ianuarie 2009 01:52
cat de true esti broathere... dar cine dreaq crezi tu ca pricepe ceva din zeitgeist... nu mai zic din addendum... 99% din oameni il inchid in primele 10 min... so true so sad
9. Unknow
Joi, 01 Ianuarie 2009 17:24
Raspunsuri:
9.1. Lucian
Sambata, 03 Ianuarie 2009 01:08
Am 62 de ani. Am fost profesor universitar, in invatamantul tehnic superior, din 1975 pana in 1998. Am parasit sistemul de invatamant si am plecat in industriea de stat si apoi in sistemul privat din cauza coruptiei din invatamantul romanesc. Aceasta a inceput inca din vremea lui Ceausescu. Atunci trebuia sa dau note mari unor activisti de UTC si ASC (Asociata Studentilor Comunisti) si diversilor protejati ai sitemului. Eu nu am fost membru PCR si din acest motiv am avut multe de indurat atat inainte cat si - mai ales - dupa 1989, cand comunistii s-au deghizat in anticomunisti si capitalisti (capitalisti cu banii furati de la populatia Romaniei, bani acumulati in multi ani de munca intensa si privatiuni).
Romania in care a fost creata rasa alba (pelasgii = oamenii Pamantului) este supusa, de cateva mii de ani incoace, unui atac permannet din partea ocultei internationale care a confiscat si falsificat in intregime si in mod grosolan istoria omenirii. Printre multe altele ni se aplica o ideie exprimata de Cromwell cam pe vremea formarii Principatelor Romane: "Daca vrei sa distrugi o natiune, trebuie sa-i distrugi mai intati sistemul de invatamamnt". Intr-adevar este foarte eficient!
Dragul meu adolescent de 15 ani, sa fii convins ca viata este ciclica, nimic nu este intamplator pe aceasta lume. Daca esti preocupat de soarta Romaniei este foarte bine. Inseamna ca esti un luptator pentru aceasta cauza, pentru asta ai revenit in lumea fizica (in substanta sau in "matrice" cum numesc tibetanii starea de a fi in corp fizic) nasterea este intrarea in "matrice" - un fel de program de calculator dar infinit mai complex - moartea fizica este iesirea din ”matrice”. Fiecare avem la dispozitie circa 26 000 de vieti "in martrice" pentru a ne dezvolta pana la statdiul in care Dumnezeu ne poate resorbi in sine insusi dupa ce ne-a creat ca entitati independente animate de energia lui, dar daca nu reusim, primim un simplu "DELETE" tradus in limbaj popular prin "focul cel vesnic al Iadului". Nu cred ca vei avea probleme in acest sens.
Eu personal probabil ca voi incheia destul de curand acest ciclu de viata "in matrice" dar sunt convins ca voi reveni curand in arena pentru a lupta importiva acestor entitati razvrartite importriva Celui care i-a creat si care incearca sa batjocoreasca tot ce este normal, firesc si bun, benefic, in zona aceasta a Pamantului.
Cauta pe Internet RUDOLF STEINER si incearca sa citesti in special ”Cosmogonia Rosacruciana”. Eu personal am avut revelatie sensului existentei abia dupa ce am citit aceasta carte (scrisa in 1905) si pe care am gasit-o abia la varta de aproape 50 de ani. Pana atunci am cautat raspunsuri la toate religiile exiatente in Romania pe acea vreme si de la cere nu am putut constata decat ca sunt doar instrumente de inrobire politica si economica a prostimii.
Itibrecomand sa citesti cat mai multe lucrari aparute in editura ”Adevarul exploziv” a lui Eugen Delcea din Craiova (fost economist la ”Electroputere” Craiova pana prin 1990 si care care un destin aparte in lupta contra Ocultei internatonale de pe actualul Pamant.
Cauta sa+l citesti pe Frank Herbert cu ciclul Dune si pe Isaac Asimov cu ciclurile Fundatia si Robotii. Nu sunt numai literatura SF. Au si mesaje Galactice incifrate in ele. Cred ca te vor ajuta in lamurirrea sensului existentei.
Iti urez numai bine!
Lucian.
8. DANIEL
Miercuri, 31 Decembrie 2008 07:50
Raspunsuri:
8.2. Flavius
Joi, 22 Ianuarie 2009 18:13
Nu exista 'limba indiana'. In India sunt sute de limbi si dialetce dintre care 29 de limbi cu peste 1 milion de vorbitori. Ceea ce vrei sa zici prin 'limba indiana' este limba hindi vorbita de peste 420 de milioane de oameni.
8.1. ion daniel
Vineri, 02 Ianuarie 2009 03:05
e pe dr acu a 2-a limba, mai degraba indiana si chineza decat romana... hai sa fim seriosi si sa terminam cu legendele urbane si sa realizam unde ne este locul... atata timp cand nu ne vedem lungul nasului nu o sa evoluam niciodata... sper sa se trezeasca romani aintr-o buna zi...
6. Raven
Marti, 30 Decembrie 2008 12:12
5. Raven
Marti, 30 Decembrie 2008 12:07
Raspunsuri:
5.2. alt eu
Marti, 30 Decembrie 2008 17:35
nu pot decat sa fiu si eu de acord cu jack...
sunt student in strainatate si am avut ocazia sa "(re)descopar" ca, dupa 4 ani de facultate "de top" din romanica practic iesi "spalat pe creier", ca practic ti s-au ingropat visurile cu fiecare an ce trece pe bancile facultatii si ca ceea ce ti se prezinta ca fiind "sclipitoarea inteleigenta romaneasca" este de fapt o mare gogoasa servita pentru a calma spirite incinse... iar cand e vine cazul sa iesi i n exterior iti dai seama ca iti trebuie mult mai mult efort ca sa poti sa fii competitiv pe plan extern.. (o idee ce se reflecta la noi in tara si pe alte planuri, de ex. fondurile europene folosite ..."din plin")...
cat despre echipa de cercetare (din strainatate ca in romania nu poate fi vorba dea asa ceva - si chiar stiu ce vorbesc), in prezent decoperirile adevarate nu mai pot fi facute de o singura perosoana (cu atat mai mult cand este vorba despre companii in care se lucreaza si nu intitute de cercetare)... chiar si premiile nobel (poate cel mai cunoscut exemplu) ascund in spate tot o echipa de cercetare si nu o persoana...
parerea mea e ca realitatea ar putea sa realizeze 2 reportaje foarte bune pe aceste 2 idei mentionate....
un an nou fericit tuturor!
5.1. Jack
Marti, 30 Decembrie 2008 13:02
As avea cateva comentarii:
1. Stirea s-a mai dat, si s-a demonstrat si atunci ca este subiectiva, Dl. Onac este unul din cercetatorii care a lucrat la acest proiect, nu a inventat singur nimic. O echipa in care se afla si el a inventat acest acest LCD cu tehnologia oferita de corporatie. Deci Dl. Onac nu este un inventator de genul Edison care lucreaza singur in laboratorul sau propriu si propria genialitate il duce la descoperiri remarcabile, ci este vorba de munca multa, bani investiti si tehnologie pusa la dispozitia unei echipa de cercetatori.
2. Este adevarat ca exista multi romani sclipitori, dar ca procent, un nr mic in comparatie cu multe alte popoare. Legende precum "romana este a doua limba de la microsoft" samd sunt pure fictiuni, adevarul este ca putini romani ajung in topul oamenilor de stiinta, fizicienilor etc.
3. Romanii care totusi chiar ajung sa fie apreciati pentru inteligenta lor si ajung sa fie recunoscuti international in diverse domenii, nu isi datoreaza succesul sistemul educational din Romania, care este ineficient si corupt si care de fapt franeaza dezvoltarea inteligentei tinerilor. Acesti tineri isi datoreaza succesul strict faptului ca au muncit mult si au fost ambitiosi (iar majoritatea termina ori facultatea, ori masterele ori doctoratele afara, unde recunosc toti sistemul este mult superior celui romanesc).
4. Raven
Marti, 30 Decembrie 2008 11:55
3. hombre
Marti, 30 Decembrie 2008 09:51
2. Michael
Marti, 30 Decembrie 2008 09:24
1. Marcel
Marti, 30 Decembrie 2008 08:42
|
Alte ştiri din aceeaşi secţiune
Vaticanul încorporează extratereştrii în planul divin
Astazi, ora 13:51Vatican Pontifical Academy of Sciences va ţine prima conferinţă cu privire la viaţa extraterestră, a cărei descoperire ar putea avea implicaţii profunde pentru Biserica Catolică.
După 20 de ani de muncă, oamenii de ştiinţă au realizat mere care nu se strică
Astazi, ora 11:10Singurul minus al merelor este tendinţa de a-şi pierde calităţile în doar câteva zile, o problemă pe care a rezolvat-o, însă, o echipă de oameni de ştiinţă din Australia.
A fost identificată o nouă clasă de supernove
Marti, 10 Noiembrie 2009 17:55O explozie ciudată a unei stele, la 160 de milioane de ani lumină depărtare, ar putea fi dovada unei noi clase de supernove, au sugerat astronomii.
Cele mai CITITE din Ştiinţa
- 5 profeţii apocaliptice care au dat-o-n bară (8273)
- REALITATEA.NET vă prezintă conspiraţii celebre. Episodul 14: Cavalerii Templieri, Graalul şi Chivotul Sfânt (5028)
- Acceleratorul de particule, LHC, s-a defectat din cauza unei bucăţi de pâine (4502)
- Liftul spaţial al lui Arthur C. Clarke este mai aproape de realitate (4026)
- Lumi extraterestre descoperite în afara Căii Lactee (3847)
- Vezi noua sectiune anunturi.realitatea.net in care vei gasi anunturi imobiliare, auto, electronice, electocasnice, IT, hobby, etc
Citeste si:
Cele mai VOTATE din Ştiinţa
- Fotografia lui Lee Harvey Oswald nu este un fals (3.76/5)
- Mirosurile ne împrospătează memoria (3.72/5)
- China plănuieşte Jocuri Olimpice pentru roboţi (3.72/5)
- Inamicul permanent al sateliţilor, deşeurile cosmice (3.64/5)
- Virusuri noi descoperite în Antarctica (3.56/5)
Cele mai COMENTATE din Ştiinţa
- 5 profeţii apocaliptice care au dat-o-n bară (51)
- REALITATEA.NET vă prezintă conspiraţii celebre. Episodul 14: Cavalerii Templieri, Graalul şi Chivotul Sfânt (19)
- Vaticanul încorporează extratereştrii în planul divin (16)
- A fost descoperită o armată persană dispărută în urmă cu aproape 3000 de ani (8)
- Virusuri noi descoperite în Antarctica (7)
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
Vaccinul antigripal pentru copii nu va mai fi cumpărat decât dacă producătorul îşi asumă eventuale efecte adverse
Astazi, ora 18:51Emil Boc a cerut Ministerului Sănătăţii să nu achiziţioneze cele 500.000 de doze de vaccin antigripal pentru copiii sub 15 ani, dacă firma producătoare nu-şi asumă responsabilitatea pentru posibilele reacţii adverse.
- S. Roşca Stănescu: Macovei a făcut înregistrările de la Snagov
- Ludovic Orban, reclamat la Consiliul Discriminării pentru "alcoolicii, prostituatele şi ţiganii" care-l votează pe Băsescu
- Aprobarea bugetului Metrorex pentru anul 2009 nu anulează greva de la metrou
- Societatea civilă face demersuri pentru suspendarea referendumului
- Oprescu: Daca Geoană ar ieşi preşedinte, o să-l salute cu respect, în poziţie de ghiocel, pe Vanghelie
- Geoană, către poporul PD-L: "Nemernicii dracului!". VEZI VIDEO
- Mircea Badea răspunde parodiei lui Băsescu: Domnule preşedinte, aţi fost securist?
- CAMPANIE PE NET: Traian Băsescu i-a parodiat electoral pe Badea, Gâdea şi Stan - VEZI VIDEO
- Directorul Metrorex, Gheorghe Udrişte, vine mâine la videochat-ul REALITATEA. NET LIVE
- EXCLUSIV / Florin Prunea: Procesul cu Dragomir abia acum începe!
- Trupul lui Gheorghe Dinică se află la Biserica Icoanei, apoi va fi depus în foaierul Teatrului Naţional
- The New York Times: Gheorghe Dinică a refuzat să ridice în slăvi regimul comunist, aşa cum au făcut alţi artişti din România
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Vasile Turcu: Dacă ne mai dezavantajează arbitrii, scoatem echipa de pe teren
- Tenis - Nadal s-a calificat în turul 3 la Paris după ce a salvat 5 mingi de meci în faţa lui Almagro
- Sulfina Barbu: Marea Debarasare nu este suficientă pentru a atinge ţinta de reciclare a ţării noastre
- S. Roşca Stănescu: Macovei a făcut înregistrările de la Snagov
- Un fotbalist a fost condamnat la 40 de lovituri de bici pentru că a consumat alcool în Sudan
- Robert Enke suferea de depresie din 2003
Campanii REALITATEA »
|
|
|
|
|
|
|
|

| mai multe
| Romania | 11.11 | 12.11 |
| Timişoara | 7 °C | 13 °C |
| Arad | 7 °C | 12 °C |
| Bacău | 12 °C | 9 °C |
| Braşov | 8 °C | 13 °C |
| Cluj Napoca | 7 °C | 12 °C |
| Constanţa | 12 °C | 9 °C |
Urmăreşte indicii FOREX pe tmctv.ro
Paritate: 1 EUR = 1.5036 USD
| 1 EUR | 4.2952 RON |
| 1 USD | 2.8566 RON |
| 1 GBP | 4.7608 RON |
| 1 CHF | 2.8445 RON |
| 100 HUF | 1.5951 RON |
| 100 JPY | 3.1787 RON |
| 1 BGN | 2.1961 RON |
Arhiva articole
Home |
Politică |
Actualitate |
Sport |
Economie |
IT & Ştiinţă |
Bulevard |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia












Aboneaza-te la tag-urile:

Feed