PD-L ar fi preferat să guverneze cu PNL, formând "o alianţă naturală", însă liberalii nu şi-au arătat disponibilitatea de a fi alături de democrat-liberali, a explicat Boc. "Îmi pare sincer rău că PNL s-a autoexclus de la un asemenea parteneriat cu PD-L", a spus el.
PD-L are obligaţia să realizeze "un compromis raţional" pentru a da României un guvern majoritar, care să răspundă problemelor ţării, consideră liderul democrat-liberal. "Există premisele realizării unui astfel de compromis raţional cu PSD. Există lucruri care ne unesc din perspectiva unor soluţii apropiate, există puncte de vedere relativ comune în ceea ce priveşte câteva obiective", a declarat Emil Boc.
Constrângerea din acest moment este de a negocia şi a găsi valori comune, pe un program punctual, care să dea României un guvern stabil şi eficient, a subliniat preşedintele PD-L.
"Nu este o situaţie uşoară şi ea nu se poate tranşa de pe o zi pe alta", a conchis liderul democrat-liberal, precizând că discuţiile continuă şi o decizie va fi luată în perioada următoare, la nivelul partidului.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M