Emanuel Gyenes, cel mai promiţător tânăr pilot de rally-raid, va reprezenta România la raliul Dakar din 2007. În vârstă de 22 de ani, Gyenes va fi prezent la startul competiţiei pe o motocicletă KTM de 660 de centimetri cubi. Pentru prima oară într-un concurs de o asemenea anvergură, campionul naţional de enduro din 2005 speră să ajungă cu bine la linia de sosire.

Raliul Dakar 2007 va începe pe 6 ianuarie, cu startul în Lisabona. Caravana va străbate Portugalia, Maroc, Mauritania, Mali şi Senegal, până la finalul de pe 21 ianuarie. România va avea din nou un reprezentant în cea mai dură competiţie de acest gen, la clasa moto. Aflat la prima participare, Emanuel Gyenes şi-a propus să termine cu bine competiţia.

"Cred că sunt bine pregătit, deşi sunt foarte tânăr. Tocmai m-am întors de la pregătiri din Tunisia. Mă voi da cu o motocicletă KTM de 600cm cubi, la fel ca cele cu care concurează piloţii de fabrică. Nu mi-am propus să termin în primii 50, sau în primii 60, ci să ajung la final", a declarat Emanuel Gyenes.