Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube
EXCLUSIV

Elena Udrea: Demiterea Danielei Andreescu a fost o decizie corectă

Ministrul Dezvoltării, Elena Udrea, a fost  invitată duminică, de la 19,10 la Realitatea TV.

Elena Udrea aniveresează 38 de ani
Elena Udrea aniveresează 38 de ani

Elena Udrea vine la Realitatea Tv, de la 19.30 în emisiunea Made in România realizată de jurnalista Elena Vijulie.
Vezi cele mai importante declaraţii.

"A fost o şedinţă comună de guvern împreună cu guvernul israelian, am semnat câteva cooperări între câteva ministere şi am stabilit ţinte comune în parteneriatul româno-israelian. Avem produsele turistice căutate de turiştii israelieni: cel balnear, dar şi cele destinate urmaşilor celor plecaţi din România. Urmează următoarea şedinţă de guvern să fie în România. Am fost în Oraşul Sfânt, a fost impresionant, este de fiecare dată deosebit să te afli acolo, este plin de trăiri pe care altfel nu le poţi avea în altă parte, e un sentiment religios profund, am fost la Zidul Plângerii, am depus un bileţel cu dorinţe acolo. Am vizitat şi memorialul victimelor Holocaustului, speranţa e că astfel de momente în istorie nu se vor repeta".

"Cred că a fost o decizie corectă (demiterea şefei SGG, Daniela Andreescu, n.red.), în contextul în care s-a creat, chiar dacă nu vorbim de fapte penale, ci de un context de fapte cu caracter imoral, lucrurile care s-au întâmplat şi care ţin de atribuţiile legate de şefia SGG au făcut ca primul-ministru să nu prea aibă de ales. Înţeleg că a venit un răspuns de la ANI şi acolo s-au lămurit aspectele legate de incompatibilitate. Concluzia a fost una singură, faptul că premierul a acţionat cu responsabilitate faţă de imaginea Guvernului. Eu o cunosc de pe vremea când era judecător şi eu eram avocat. Doamna Andreescu a fost numită în anumite funcţii, încă de pe vremea guvernului Tăriceanu, ne cunoaştem de mult timp, prieteniei i-aş da altă definiţie şi cred că din punct de vedere profesional, fiecare răspunde pentru faptele sale. Niciodată nu am girat pe nimeni. Nu accept să răspund pentru faptele altora. Singura persoană pentru care garantez sunt eu."

"Noi acum încercăm să protejăm PDL de daunele majore pe care astfel de cazuri ni le pot aduce (cazurile de gen Apostu, n.red.) prin codul etic pe care l-am adoptat."

"Codul etic în situaţia domnului Falcă prevede fie posibilitatea de suspendare, fie să aşteptăm decizia instanţei şi să acţionăm. Nu este nicio problemă (să luăm decizia de suspendare a lui Falcă,) şi cred că domnul Falcă ar fi de acord cu această variantă. Mai mult de puterea locală este la Opoziţie. Dacă vorbim de controalele făcute la ministerul meu, am constatat numeroase nereguli la administraţiile conduse de PNL şi PSD."

"Puterea este în acest moment la nivel central a Coaliţiei, iar la nivel local, în proporţie de 60% a Opoziţiei. Sigur că atenţia o acorzi Puterii, dar noi niciodată nu acţionăm precum cei de la PSD şi PNL. Nu ne solidarizăm."

"Există această marotă cu clasa politică este coruptă. Eu vă întreb medicii nu sunt corupţi, profesorii nu sunt corupţi. Clasa politică nu este mai coruptă decât restul societăţii. Sunt chirurgi foarte buni care iau şpagă pentru operaţie."

"Sănătatea, Educaţia au bugete după posibilităţi. La Sănătate s-au alocat bani pentru plata arieratelor. La Educaţie a fost o discuţie în Guvern să se plece de la bugetul pe care l-am avut în acest an. Sunt şi cheltuieli care nu se văd în buget. Sălile de sport se fac pentru şcoli. Bazinele de înot se fac pentru elevi. Grădiniţele şi reabilitarea şcolilor se fac pentru educaţie. Cu bani de la ministerul Dezvoltării."

"Nu cred că este o scuză. Şi aşa un primar poate spune că are doar 40 de milioane şpagă".

"6 miliarde de euro pe care ne propunem să-i aducem anul viitor din fonduri europene. Proiectele sunt la maturitate. Ministerul pe care îl conduc continuă să fie primul în ceea ce priveşte absorbţia. În cazul nostru, nemulţumirile au apărut la licitaţiile derulate de beneficiari. Ministerul nostru nu este beneficiar. A fost cazul de la Teleorman. Vom aduce banii aceştia în România, Ministerul Transporturilor aduce foarte mulţi bani."

"Încasările la buget au crescut cu 3 procente. Vor creşte şi anul viitor."

"Din punctul meu de vedere ceva schimbări în Guvern s-ar mai putea face."

"PDL nu are încă un candidat încă pentru Bucureşti. Nu avem un Traian Băsescu în pregătire. Eu cred că Bucureştiul poate fi câştigat de PDL cu un candidat bun. Având în vedere cum a fost gestionat în mandatul lui Oprescu, e suficient să li se spună oamenilor despre nerealizările acestuia."

"Poate fi aşa interpretat. Domnul Piedone e un candidat redutabil la Primăria Bucureştiului. Noi lucrăm la o colaborare cu UNPR în vederea susţinerii campaniei electorale în Alianţă. Sunt colegi care şi-au exprimat intenţia de a candida. Avem măsurători pentru aceştia. Nu i-am văzut acţionând ca un potenţial candidat la Bucureşti. Nu poţi să candidezi la Bucureşti, dacă nu îţi afirmi dorinţa de a câştiga. Suntem în noiembrie 2011. Nu cred că suntem în criză de timp. Nu este formaţia mea să fiu primar. Şi primar general dacă vorbim de Bucureşti. Dacă eu consideram că Bucureştiul e pierdut, nu candidam la funcţia de coordonator al Bucureştiului. Cu siguranţă voi candida în acelaşi colegiu pentru o funcţie de deputat. Cred că este o idee bună să candidăm în înţelegere cu UNPR. Suntem în coaliţie cu ei. Cred că nu are rost să intrăm în competiţie între noi. "

În niciun caz nu discutăm candidatura unui reprezentant al UDMR pentru a doua funcţie în stat. Nu suntem de acord ca a doua funcţie în stat să fie dată UDMR. Ar trebui să fie la PDL. Nu spun că ar fi nepotrivit sau că nu ar exista persoane competente, dar nu cred că.... ar trebui ca PDL să cedeze funcţia de preşedinte al Senatului. Din diverse motive: e primul partid în coaliţie. Sunt discuţii pe subiect, dar nu legate de susţinerea unui candidat de la UDMR.

Ar trebui să învăţăm de la Prinţul Charles. A reuşit să se vorbească despre Carpaţi, despre România, e în consens cu brandul turistic pe care îl promovăm şi noi.

 

 

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro