Procurorii DNA au cerut din nou arestarea lui Dumitru Sechelariu / Foto: Grup RC

Tribunalul Bucureşti a respins, joi, definitiv, recursul făcut de Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva deciziei Judecătoriei Sectorului 1 prin care fostul primar al Bacăului, Dumitru Sechelariu, acuzat de dare de mită, va fi cercetat în libertate.

Tribunalul Bucureşti a judecat, joi, în complet de trei judecători, recursul făcut de procurorii DNA împotriva deciziei Judecătoriei Sectorului 1 de lăsare în libertate a lui Dumitru Sechelariu.

Procurorul de şedinţă a susţinut joi, în sala de judecată, că arestarea fostului primar al Bacăului se impune, având în vedere că există probe că acesta a încercat să influenţeze aflarea adevărului. Procurorul a dat exemplu faptul că, într-una dintre înregistrări, atunci când Iuliean Şutu vorbeşte despre bani daţi pentru un proces, Sechelariu îi spune "Nu vorbim despre asta, mă!" , ceea ce arată că fostul primar şi-a dat seama că este înregistrat.

În ceea ce priveşte faptul că Iuliean Şutu şi-a schimbat declaraţiile date în faţa procurorilor şi a instanţelor de judecată în ceea ce îl priveşte pe Sechelariu, procurorul DNA a spus în faţa instanţei că directorul de la Transport Public Bacău a făcut acest lucru pentru că a fost convins de Dumitru Sechelariu. De asemenea, procurorul a susţinut că Şutu nu a dat declaraţii favorabile lui Sechelariu decât în prezenţa avocatei acestuia.

Un ultim argument adus de DNA în sprijinul arestării preventive a lui Dumitru Sechelariu s-a referit la dosarele în care acesta a fost cercetat penal şi chiar arestat, în urmă cu cinci ani. În concluzie, procurorul a cerut judecătorilor să admită recursul şi să dispună arestarea preventivă a lui Sechelariu pentru 29 de zile.