Vorbim de comunele Veţel şi Şoimuş. Bugetele pe cap de locuitor le depăşesc pe cele de la oraşe.
În comuna Veţel primarul are proiecte peste proiecte pentru înfrumuşeţarea aşezării. E drept că nu duce lipsă de bani. Anul trecut a primit la buget patru milioane de lei de la cea mai mare centrală termoelectrică din vestul ţării.
Veţel are 2700 de locuitori. Niciunul nu plăteşte facturi pentru televiziunea prin cablu. Abonamentele sunt achitate direct din conturile primăriri. Tot din bugetul local s-au renovat cele două biserici din comună iar alte două sunt în construcţie. Căminul cultural a costat şi el 1, 5 milioane de lei, sumă plătită de primărie.
Bugetul pe cap de locuitor în Veţel este de 2600 de lei, mai exact cu 300 de lei mai mare decât cel al unui locuitor din Deva.
O situaţie asemănătoare este şi în comuna Şoimuş. Taxele plătite de o fabrică de ciment reprezintă 25% din bugetul local.
Datorita fabricii de ciment, localnicii din Şoimus nu au doar toate utilităţile şi drumurile asfaltate, ci şi un dispensar ultramodern, pentru a nu mai fi nevoiti să mearga la medic la oraş.
În total, cele două comune hunedorene primesc anual de la cei doi coloşi industriali aproape 5,5 milioane de lei.
Două comune din Hunedoara înfloresc pe timp de criză
PUBLICAT
Duminică, 7 Februarie 2010 04:24
ACTUALIZAT
Luni, 8 Februarie 2010 07:45
SURSA
REALITATEA.NET
Fiecare dintre ele prosperă pe banii primiţi ca taxe şi impozite de la doi coloşi industriali.
În comuna Veţel primarul are proiecte peste proiecte pentru înfrumuşeţarea aşezării/Foto:RealitateaTV







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M