Nu există suspiciuni de fapte de corupţie în dosarul privind modernizarea hidrocentralelor de la Porţile de Fier, iar cazul va ajunge la procurorii DIICOT. Anunţul a fost făcut marţi de şeful DNA, Daniel Morar.
La rândul său, premierul a răspuns acuzaţiilor apărute în Jurnalul Naţional. El spune că temele cu care a fost atacat de PSD sunt reluate acum. Conform ziariştilor, şeful Guvernului ar fi implicat în această anchetă pentru faptele sale din perioada în care a fost ministru al Industriilor.
Şeful DNA, Daniel Morar a precizat că modernizarea de la Porţile de Fier face parte dintr-un dosar mai mare, în care se analizează aspecte care ţin de achiziţiile publice făcute de Hidroelectrica. Până acum, procurorii nu au început urmărirea penală pe numele niciunei persoane în acest caz.
"Este un dosar la DNA care priveşte retehnologizarea Hidroelectrica, ce va fi trimis cel mai probabil săptămâna aceasta la DIICOT cu declinarea competenţei. Din câte ştiu, cercetările au avut în vedere abuzul în serviciu", a declarat Daniel Morar.
Jurnalul Naţional anunţa că un dosar penal mamut, de peste 60.000 de pagini, în legătură cu modernizarea hidrocentralelor de la Porţile de Fier a fost deschis de DNA. Cauza, susţin ziariştii de la Jurnalul Naţional, îl implică şi pe premierul Călin Popescu Tăriceanu, fost ministru al Industriilor în 1997.
Dosarul privind Porţile de Fier va fi trimis la DIICOT
PUBLICAT
Marţi, 6 Martie 2007 10:51
ACTUALIZAT
Marţi, 6 Martie 2007 10:51
SURSA
Realitatea TV







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M