Viorel Romanescu, unul dintre învinuiţii din dosarul în care se fac cercetări cu privire la introducerea în ţară a 178.000 de bilete la ordin falsificate, a fost arestat. Romanescu fusese dat în urmărire generală în urmă cu două săptămâni, iar vineri a fost găsit într-o locuinţă din judeţul Dâmboviţa.
Tribunalul Bucureşti a dispus sâmbătă arestarea lui pentru o perioadă de 29 de zile sub acuzaţia de constituire de grup de criminalitate organizată, fals de monedă şi alte valori. Conform anchetatorilor, în anul 2004 cetăţeanul sârb Krunislav Jovanovik a introdus în România pe la punctul de frontieră Porţile de Fier 178.000 de bilete la ordin în valoare de 370 de milioane de dolari care aparţineau unei bănci americane intrate în faliment încă din 1996.
Biletele la ordin au fost depuse ulterior într-o casetă de valori la sucursala unei bănci din capitală, iar Jovanovik le-a folosit, în cea mai mare parte, pentru a obţine diverse credite în valută. Totuşi, o altă parte a acestor bilete la ordin au fost plasate şi la cîteva cazinouri din Elveţia, Germania şi Austria.
DOSARUL BILETELOR LA ORDIN
Viorel Romanescu a fost arestat în Dâmboviţa
LIBERTATEA.RO
Alte articole din JUSTIŢIE







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M