Dosare penale pentru cinci buzoieni care au tăiat ilegal zeci de brazi
07 nov 2008, 17:08 |
Actualizat Vineri, 07 Noiembrie 2008 17:09
Cinci buzoieni s-au ales cu dosare penale pentru că tăiat, fără autorizaţie, zeci de brazi dintr-o pădure particulară, unii dintre aceştia fiind arbori seculari, cu tulpina de peste un metru în diametru şi având un regim de protecţie special.
Valoarea prejudiciului, peste 100 de metri cubi de lemn, se ridica la aproape 20.000 de lei. Fapta a ieşit la iveală după o verificare întâmplătoare făcută într-o pădure particulară din localitatea buzoiană Gura Teghii.
Poliţiştii împreună cu pădurarii de la Inspectoratul teritorial de regim silvic şi vânătoare Focşani au găsit în pădurea întinsă pe aproape 18 hectare peste 60 de cioate nemarcate de unde s-au tăiat copacii. Printre acestea, trei erau brazi seculari, arbori supuşi unui regim silvic special.
Poliţiştii spun că cei care au tăiat ilegal arborii sunt urmaşii proprietarului de drept ai pădurii, iar aceştia riscă până la 16 ani de închisoare pentru tăiere ilegala de arbori. Acţiunea a fost organizată în baza Planului „Pădurea", iniţiat de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Buzău împreună cu silvicultorii, plan care are drept scop verificarea modului în care sunt respectate prevederile legale în domeniul exploatării, circulaţiei, depozitării, prelucrării primare, comercializării şi exportului materialului lemnos.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Reacţii aprige la înscrierea lui Oajdea în...
Udrea a renunţat la tocuri
Anchetă după moartea lui Dinu Damaschin
UDMR: Din aprilie, cresc salariile
Sorin Oprescu grăbeşte deszăpezirea pentru a...
Elena Udrea apare într-un clip care...








Feedback

