Potrivit DNA, în acelaşi dosar va fi judecat şi persoana care le-a remis celor doi consilieri fiscali suma de bani, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de dare de mită.
În rechizitoriul întocmit, procurorii au reţinut că la data de 5 iunie 2009, Mihai-Ioan Sârbu şi Dănuţ Ioan Ispas , în calitate de consilieri în cadrul Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Alba - Biroul de control fiscal, au acceptat promisiunea primirii sumei de 5.000 lei, iar la data de 10 iunie 2009 au primit efectiv suma respectivă de la Eugen Lăpădat, spre a-şi îndeplini în mod defectuos un act legat de atribuţiile de serviciu.
Concret, în schimbul sumei primite, cei doi funcţionari publici au consemnat în actul de control că societatea comercială administrată de mituitor are de plătit bugetului de stat obligaţii fiscale în cuantum substanţial mai redus decât cel ce reieşise în urma controlului, şi anume 2.153 lei în loc de 140.000 lei.
Dosarul a fost înaintat spre judecare la Tribunalul Alba, se mai arată în comunicatul DNA.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M