Foto: optmiarii.blog.cotidianul.ro

Expediţia organizată de Asociaţia Alpin Sport face parte din proiectul Seven Summit, prin care se doreşte atingerea celor mai înalte vârfuri de pe 7 continente.


Vârful Vinson se află la 1.200 de km de Polul Sud, iar temperaturile medii ajung aici la minus 30 de grade, fiind urcat pentru prima oară în anul 1966 de un grup de alpinişti americani de la Clubul Alpin American. Antarctica este continentul cel mai rece, cel mai uscat şi cu cele mai puternice vânturi, iar 98% din teritoriu este acoperit de gheaţă.

Plecarea celor doi alpinişti este programată din Punta Arenas (Chile) către Patriot Hills (Antarctica) pentru data de 10 ianuarie. Patriot Hills  este din 1987 tabăra de bază a  Adventure Network International şi este punctul de plecare către toate expediţiile din Antarctica.


În funcţie de starea vremii se va zbura către Tabăra de bază aflată la altitudinea de 2.200m, iar de aici începe expediţia propriu-zisă. Tulit Zsombor are 33 de ani şi a  participat la expeditii montane având ca scop ascensiunea  vârfurilor Triglav ( Slovenia), Ercyes ( Turcia), Mont Blanc ( Franţa), Elbrus ( Rusia), Lenin (Kirgizstan), McKinley (Alaska), Matterhorn ( Elvetia), Kilimandjaro ( Tanzania), Aconcagua ( Argentina). Tulit este deţinător al recordului naţional de înălţime de ascensiune şi coborâre pe schiuri (6400 m).


David Neacşu a participat la expediţii pe vârfurile Mont Blanc (Franţa), Kilimandjaro ( Tanzania), Aconcagua (Argentina), McKinley ( Alaska), Mont Kenya (Kenya), Huascaran ( Peru), Illimani ( Bolivia), Cotopaxi  (Ecuador), Klucev ( Kamchatka – Rusia),  Ruwenzori  (Uganda),  Orizaba (Mexic),  Carsensz Pyramid ( Papua Noua Guinee).  Este organizatorul primei expediţii româneşti pe Everest  (Everest 2003).