Curtea Europeană a Drepturilor Omului de la Strasbourg se va pronunţa în curând în procesul de divorţ al unui oligarhului rus Alexei Mordashov, patronul grupului siderurgic Severstal. Mordashov a avut în 2008 a optsprezecea avere mondială.
Potrivit Le Figaro, oligarhul s-a despărţit de soţia sa, Elena, în 1992. De atunci, cei doi se află în continuă luptă. Mai multe sentinţe au fost în favoarea domnului, dar doamna a reclamat faptul că decizia judecătorilor ar fi fost influenţată de poziţia soţului ei şi de aceea a făcut apel la cea mai înaltă instanţă europeană.
Şi statul rus va trebui să se apere, principalul obiect în pledoaria avocaţilor fiind faptul că în momentul divorţului Alexei Mordashov nu avea încă puterea pe care o are în prezent.
Mărul discordiei îl reprezintă acţiunile societăţilor pe care soţii le acumulaseră înainte de despăţire şi al căror preţ a explodat de-a lungul timpului. Primul acord de împărţire a averii a fost contestat de Elena Novitoskaya în 2001. Până aici nimic deosebit, doar că taxa de timbru fiscal pentru admiterea apelului a fost stabilită la 213 milioane de ruble, adică şase milioane de dolari. Achitatarea unei taxe în avans este o garanţie pentru statul rus că sunt împiedicate procedurile abuzive, avocaţii însă consideră suma "discriminatorie şi disproporţională".
Elena Novitoskaya a cerut la CEDO, în martie 2009, daune de 500 de milioane de dolari. Dacă decizia tribunalului îi va fi favorabilă, divorţul va fi unul dintre cele mai scumpe din istorie.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M