Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Diaconescu a venit la DNA, unde a fost înştiinţat că a încălcat interdicţiile impuse

Dan Diaconescu s-a prezentat vineri la DNA, pentru ca procurorii anticorupţie să îi prezinte un document din care rezultă că a încălcat o parte din obligaţiile impuse, potrivit declaraţiilor patronului OTV.

Diaconescu a venit la DNA, unde a fost înştiinţat că a încălcat interdicţiile impuse
Diaconescu a venit la DNA, unde a fost înştiinţat că a încălcat interdicţiile impuse / FOTO: REALITATEA TV

Procurorii i-au adus la cunoştinţă patronului OTV "că a spus neadevăruri despre anchetă la mai multe posturi de televiziune", a spus Diaconescu. Întrebat când va mai veni la DNA, Diaconescu a răspuns "Nu ştiu, mă aştept să fiu arestat în orice clipă".

Patronul OTV Dan Diaconescu a rămas cu interdicţiile impuse de DNA în dosarul în care este cercetat pentru şantaj, după ce Judecătoria Sectorului 1 a respins, pe 2 august, plângerea acestuia împotriva ordonanţei de prelungire a interdicţiei de a părăsi ţara, dar şi de a vorbi public despre dosar, decizia fiind definitivă. Judecătoria Sectorului 1 a judecat, pe 2 august, în cameră de consiliu, plângerea lui Diaconescu împotriva ordonanţei DNA prin care i-au fost prelungite interdicţiile impuse la eliberarea din arest şi i s-a impus, totodată, să nu mai vorbească public despre dosar.

Procurorii DNA au decis pe 22 iulie să îi interzică lui Dan Diaconescu să îşi exprime public dezacordul despre învinuirile care i se aduc, prelungindu-i totodată, prin ordonanţă, şi interdicţia de a părăsi ţara, însă avocaţii patronului OTV au anunţat că vor ataca în instanţă această decizie.

Diaconescu este cercetat de procurorii anticorupţie într-un dosar de şantaj, deschis de DNA în 2005 după o plângere a omului de afaceri Petre Paul Ţârdea. În acelaşi dosar, este vizat şi fostul director al publicaţiei "Atac la persoană", Mihai Ghezea. De asemenea, patronul OTV mai este acuzat de şantaj, împreună cu Doru Pârv, un colaborator al televiziunii.

Dan Diaconescu şi un colaborator al OTV, Doru Pârv, au fost arestaţi preventiv pe 23 iunie, de către magistraţii Judecătoriei Sectorului 1, la cererea procurorilor DNA, după ce aceştia l-ar fi şantajat pe primarul unei comune din judeţul Arad, căruia i-au cerut 200.000 de euro pentru a nu difuza un material compromiţător despre acesta. Pe 25 iunie, magistraţii Tribunalului Bucureşti l-au eliberat, însă, pe Diaconescu, iar Doru Pârv a rămas în arest, fiind şi el eliberat, pe 4 august.

Dan Diaconescu a fost lăsat în libertate de Tribunalul Bucureşti pentru că nu este recidivist şi are un copil în întreţinere, se arată în motivarea deciziei din 25 iunie, în care magistraţii susţin că, pe de altă parte, sunt indicii ale existenţei unui grup infracţional la OTV.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro