Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Deputaţii vor să construiască în curtea Parlamentului o grădină botanică şi un hotel

"Ţara arde şi baba se piaptănă!" spune o vorbă veche românească, dar care ilustrează perfect preocupările deputaţilor români. În timp ce guvernul nu mai ştie pe unde să mai scoată cămaşa în faţa sindicaliştilor, deputaţii cer pentru anul viitor un buget mai mare cu 50%. Au planuri măreţe: vor să construiască în curtea Parlamentului o seră şi un hotel.

Foto: www.dundee.ac.uk
Foto: www.dundee.ac.uk

Cu o floare nu se face primavară! Cu o ditamai seră, plina ochi cu flori, se poate face chiar vară. Pe semne că aleşilor le e drag tare acest anotimp din moment ce au alocat peste 1 milion de lei pentru a-şi construi în Curtea Parlamentului o mini-grădină botanică.

Construirea unui sere îi bântuie de ani buni pe deputaţi. După ce şi-au votat tot felul de beneficii s-au gândit că nu ar fi rău să le construiască şi florilor o casă a lor. Plantele stau acum înghesuite pe unul din etajele parlamentului. În total, peste 2.600 de plante din 70 de specii. Violete de parma, begonii, trandafiri japonezi, arbori de cafea sau spinul lui IIsus. Toate înfloresc parcă numai pentru ei...parlamentarii.

Şi tot de la anul, în curtea Casei Poporului va răsări o altă "Casă"... a parlamentarilor. Hotelul ar urma să aibă peste 160 de camere. Planurile măreţe sunt date peste cap de primarul general. 

Bugetul Camerei pe anul viitor este de altfel unul uriaş. Cu 50% mai mare decât precedentul. Vor fi schimbate toate maşinile şi se vor aloca mai mulţi bani pentru deplasări. Investiţiile nu au fost încă aprobate.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro