Deputaţii au adoptat pe articole ordonanţa de funcţionare a CNSAS
Reprezentantul Guvernului, secretarul de stat în MJ, Katalin Kibedi, a obiectat faţă de un amendament al comisiei juridice, prin care competenţa de judecată era transferată de la instanţele de contencios administrativ (aşa cum prevedea ordonanţa) la instanţele civile. Kibedi a explicat că ordonanţa îşi produce deja efecte de două luni şi că această modificare ar influenţa speţele aflate deja pe rol şi că ar determina instanţele de contencios să se desesizeze şi să trimită la alte instanţe dosarele, însă deputaţii au fost de acord cu forma colegilor lor jurişti.
Votul final va fi dat astăzi, Camera fiind primul for sesizat, Senatul având competenţe decizionale. Tot astăzi, deputaţii vor vota şi iniţiativa legislativă a lui Şerban Nicolae tot pe subiectul CNSAS, aceasta având însă raport de respingere de la comisia juridică.
Deputaţii jurişti au eliminat, pe 15 aprilie, din textul ordonanţei CNSAS, prevederea potrivit căreia Colegiul trimite în instanţă note de constatare privind colaborarea cu Securitatea, înlocuindu-le cu referate care nu conţin decât un inventar al documentelor din dosar şi care sunt înaintate în justiţie. Prin amendamentele lui Sergiu Andon (PC), competenţele CNSAS devin şi mai reduse, Consiliul fiind limitat la o activitate strict administrativă.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3473 RON 





2300betaOP7 babuta care se umbla pe...
Legătura dintre Regele Mihai şi Pinţul Paul
Buzoieni izolaţi de două săptămâni
Ministrul Berca despre inundaţii
Clujul in Realitate 13.02.2012
O bătrâna a murit după ce a căzut...








Feedback

