Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Dedesubturile crizei: bikinii urcă, boxerii coboară

Analize foarte serioase arată că cele două sexe reacţionează diferit în condiţii de criză economică atunci când vine vorba despre lenjeria intimă.

Bărbaţii îşi schimbă mai rar lenjeria pe criză
Bărbaţii îşi schimbă mai rar lenjeria pe criză
Criza este tratată şi cu fundul, o spun analiştii economici
Criza este tratată şi cu fundul, o spun analiştii economici

Un lucru pare clar şi dovedit: bărbaţii fac economie înnoindu-şi lenjeria intimă mai rar atunci când veniturile scad. Piaţa de profil din Statele Unite arată vânzări în scădere şi preţuri stagnante. Începând cu 2009 vânzările au scăzut cu o medie anuală de aproximativ 3%.


Bizareria vine dinspre sexul opus. Lenjeria de damă se vinde mai bine în condiţii economice aspre iar preţul ei urcă spre cer. Din decembrie 2007 preţul lenjeriei de damă pe piaţa americană a urcat cu 32, 5%. Asta înseamnă o rată anuală de 7,8%, mult superioară indicelui mediu de creştere a preţurilor în SUA, care e de aproximativ 5,5%. Mai interesant, preţurile la îmbrăcămintea „de stradă” pentru femei au scăzut în această perioadă permanent şi sunt sub indicele mediu.


Care să fie explicaţia? Există teoria „ Indicele Rujului” . Potrivit ei, femeile care dispun în continuare de anumite venituri nu renunţă să-şi facă cadouri mai scumpe dar înlocuiesc domeniul în care” opereză”. Optează pentru ceva scump dintr-o zonă mai ieftină. Un sutien de firmă, de pildă, rămâne mai ieftin decât o geantă sau o bijuterie din aceeaşi categorie. După recesiunea care a urmat atentatelor din 11 septembrie vânzările de ruj s-au dublat în SUA.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro