Deputatul independent Daniel Oajdea a anunţat, joi, că s-a înscris în PPDD pe motiv că acest partid nu a mai fost la guvernare şi nu a dezamăgit, el susţinând că va candida la Primăria Iaşi din partea acestei formaţiuni politice.
Într-o intervenţie la Realitatea TV, Dan Diaconescu a declarat că se bazează pe Daniel Oajdea pentru a câştiga primăria Iaşiului, cu toate că acesta este în prezent pe locul doi în sondaje, după "ciocoiul" Gheorghe Nichita. "Este un om cinstit şi onest", şi-a motivat Dan Diaconescu decizia de a-l primi pe Oajdea în partidul său, în urma unor negocieri care au durat câteva luni de zile.
Deputatul Daniel Oajdea s-a înscris în PPDD
Dan Diaconescu a mai spus că PPDD va avea în jur de 20 de parlamentari în urma alegerilor legislative de anul acesta.
Oajdea a declarat că a decis să intre în PPDD pentru că acest partid nu restricţionează libertatea de exprimare şi că "nu a mai fost la guvernare şi nu a dezamăgit".
El susţine că va candida la primăria Iaşiului din partea acestei formaţiuni politice. "Sunt deputat de Iaşi şi nu-mi este indiferent să văd că, de opt ani, oraşul pe care îl reprezint a ajuns bătaia de joc a unui om (Gheorghe Nichita – n.r) care nu este competent sau bine intenţionat. De comun acord cu liderii PPDD, am convenit ca lista de candidaţi pentru Consiliul Local Iaşi să fie întocmită într-o manieră unică în România: pe baza unui concurs de proiecte”, a spus Daniel Oajdea.
În 2008, Daniel Oajdea a fost ales ca deputat PDL într-un colegiu din municipiul Iaşi. În 2010, Oajdea a votat moţiunea de cenzură iniţiată de opoziţie, stârnind critici în PDL, iar la sfârşitul anului trecut el fost exclus din acest partid după ce a criticat activitatea PDL.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M