Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

DALAI LAMA ACUZĂ CHINA

Liderul spiritual este întristat de uciderea tibetanilor care încercau să traverseze Everestul

Dalai Lama, liderul budiştilor tibetani, este întristat de moartea pelerinilor împuşcaţi de soldaţii chinezi în timp ce încercau să traverseze Everestul. Aflat în vizită la Roma, liderul spiritual a criticat dur regimul comunist din China, care de peste 50 de ani îi tratează cu brutalitate pe tibetani.

"Sunt foarte trist, foarte trist. Noi ne confruntăm cu astfel de cazuri de peste 50 de ani", a spus liderul spiritual al Tibetului. "După informaţiile noastre aproape 1,2 milioane de tibetani au murit între 1950 şi 1980. Şi, desigur, şi în China, conform unei cărţi a unei chinezoaice, peste 70 de milioan de chinezi au murit sub regimul lui Mao", a adăugat acesta.

Mai multe publicaţii au prezentat cazul unui grup de pelerini tibetani care au fost împuşcaţi pe 30 septembrie de grănicerii chinezi. Ei încercau să traverseze Everestul şi să ajungă în Nepal. Câţiva dintre ei au fost ucişi, iar alţii au reuşit să se refugieze în tabăra unor alpinişti printre care se afla şi un cameraman român.





print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro