Politicienii îşi menţin criticile la adresa autorităţilor române chiar şi după eliberarea celor doi muncitori reţinuţi în Irak. La rândul său, premierul Călin Popescu Tăriceanu declară că nu a aflat oficial despre arestarea muncitorilor şi a cerut o explicaţie oficială de la Ministerul de Externe în acest sens.

Liderul conservatorilor, Dan Voiculescu, solicită în continuare demisia şefului SIE, Claudiu Săftoiu. Mai mult, el anunţă că PC va acorda asistenţă juridică celor doi români dacă aceştia se hotărâsc să dea în judecată instituţiile statului care şi-au făcut cu întârziere datoria faţă de ei.

Liderii PSD şi preşedintele Camerei Deputaţilor, Bogdan Olteanu, îşi menţin şi ei cererea ca şeful SIE, Claudiu Săftoiu, să fie audiat în Parlament.

La rândul său, liderul PRM, Corneliu Vadim Tudor vrea ca şi preşedintele României să fie chemat în faţa parlamentarilor în legătură cu acest caz.

Eliberarea celor doi români reţinuţi în Irak a fost un prilej şi pentru preşedintele Traian Băsescu de a-i ataca pe politicieni. Şeful statului a calificat drept penibile afirmaţiile celor care au vorbit de spionaj în acest caz.

În ceea ce-l priveşte pe premierul Călin Popescu Tăriceanu, acesta a solicitat ieri Ministerului de Externe să comunice oficial dacă a trimis o informare cabinetului său privind situaţia celor doi români. Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului nici despre eliberarea românilor şeful Executivului nu a aflat din surse oficiale.