Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Cum să te fereşti de probleme când faci sex pe plajă

Sex on the beach este preferatul romanticilor, bântuie gândurile a 60% dintre români, potrivit unui sondaj, şi în cinstea sa a fost închinat un cocktail delicios. Ce ar fi bine să ştii: nisipul poate intra cu uşurinţă în vagin şi poate produce iritatii şi o stare de disconfort. Un prosop mare sau o pătură te scapă de griji.

La mare, la soare, sexul riscuri are! Afla cum sa te feresti de probleme / Foto: funonthenet.in
La mare, la soare, sexul riscuri are! Afla cum sa te feresti de probleme / Foto: funonthenet.in

De asemenea, ţine cont că ginecologii recomandă să faci cât mai repede dus după o partidă pe nisipul fierbinte. Ar mai fi de spus că unele ţări au legi stricte în privinţa sexului în locuri publice, aşa că n-ar fi rău să te interesezi înainte. Dar cine să vă amendeze în al nouălea cer?

Sexul în apă - îl găsim, de asemenea, în topul preferinţelor, fie că este vorba despre sex în piscină, în jacuzzi sau în mare. I s-a dus însă vestea că nu este tocmai o experienţă plăcuta şi că poate avea consecinţe nedorite. Ce ar fi bine să ştii: apa şterge orice urma de lubrifiere naturală, tocmai de aceea sexul ar putea fi dureros. Cei care vor să folosească un lubrifiant trebuie să aleagă cu grijă. Cele pe bază de apă nu au efect, iar cele pe bază de ulei pot dăuna prezervativelor, potrivit csid.ro.

Şi fiindcă tot a venit vorba de prezervative, află că există un risc destul de mare ca apa să pătrundă în ele (acest lucru nu se va întampla dacă penisul va fi mereu în erecţie). Cât despre iritaţiile vaginului, slabe şanse ca acestea să se producă în apă sărată (doar dacă există şi nisip în apă).

Şi acum, cu picioarele pe pământ…

Potrivit unui sondaj realizat în America, o persoană din trei ia o boală venerică în timpul verii, iar în jur de 30% dintre cei infectaţi nici măcar nu ştiu asta, pentru că nu prezintă simptome. Rata avorturilor creşte alarmant în urma iubirilor de-o vară, în Statele Unite aproape 100.000 de adolescente rămân însărcinate an de an.

De aceea, nu putem să nu te batem la cap: protecţie, protecţie şi iar protecţie! Poartă mereu prezervative cu tine, ca să le ai la îndemână în caz de nevoie. Nu-ţi este îngăduit să te laşi dusă de val şi să cedezi presiunilor de tipul "cine se mai gândeşte la protecţie, acum când ne iubim cu atâta foc". Ţine mereu minte că poţi chiar să plăteşti cu viaţa o clipă de plăcere. Aşa că nu te baza prea mult pe pastila de a doua zi, nici pe alte metode care doar te apără de o sarcină nedorită. Bolile cu transmitere sexuală pot avea urmări cumplite.

Iubiri estivale în cifre
90% dintre americani şi 75% dintre francezi spun că au trăit măcar o dată în viaţă o iubire de-o vară. Doar 8% dintre americani declară că dragostea de-o vară s-a transformat în dragostea de-o viaţă. 40% dintre persoanele chestionate şi-au înşelat partenerii în timpul verii.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro