Sală arhiplină joi seara într-unul din saloanele hotelului Marriott la lansarea cărţii „Repere intelectuale ale dreptei româneşti”, editată de fostul jurnalist Cristian Pătrăşconiu. Nici nu avea cum să fie altfel având în vedere că la eveniment aveau să participe şi o parte din protagoniştii volumului de interviuri, apărut la Humanitas, sub umbrela Institutului de Studii Populare al PDL: Gabriel Liiceanu, Neagu Djuvara, Andrei Pleşu, Horia Roman Patapievici, Alexandru George.
Iar simpatizanţii mai mult sau mai puţin ai democrat-liberalilor au avut ce vedea: dialoguri spumoase, prelegeri despre rolul intelectualului sau despre dreapta, dar pe final şi câteva replici nervoase.
Primul episod i-a avut ca protagonişti pe eseistul Alexandru George şi pe filosofii Gabriel Liiceanu şi Andrei Pleşu. Câteva remarci ale lui George care a deplâns asasinarea şefului Gărzii de Fier Corneliu Zelea Codreanu, dar pe cea a lui Nicolae Ceauşescu, au provocat replici ferme din partea ultimilor doi.
„Eu am crezut că cel mai cumplit asasinat din istoria românească recentă a fost a lui Iorga. Este o grozăvie. Nu cred că un intelectual care ar fi făcut un anumit gest şi-ar fi semnat moartea singur. Asasinarea unui intelectual ca Iorga a fost o oroare”, a replicat Gabriel Liiceanu. Care şi-a continuat riposta: „Eu credeam că Ceauşescu a asasinat poporul român, bisericile, drepturile omului şi nu invers”.
Pleşu a fost de acord cu Liiceanu. „Cultul morţii nu este românesc, moartea nu este creştină, nu este românească”, a spus Pleşu făcând trimitere la Legiune.
Replica celor doi i-ar stârnit furia criticului în vârstă de 80 de ani. „Nu mă aşteptam ca doi intelectuali pe care eu îi stimez, care au ideile lor să aibă atâta înverşunare, atâta lipsă de bună credinţă. Eu am o operă. Faptul că Liiceanu şi Pleşu nu o cunosc este complet inadecvat din punctul de vedere al unor profesori”, a replicat Alexandru George.
Gazda evenimentului, vicepreşedintele PDL Valeriu Stoica a detensionat atmosfera.
Câteva minute mai târziu a fost însă din nou pus în postura de arbitru. Pentru că în „ring” au urcat de această fostul preşedinte al BRD Bogdan Baltazar şi fostul ministru al Culturii Theodor Paleologu.
Venit pe final, Baltazar a preluat microfonul şi a povestit o scenă din 1990, de la momentul înfiinţării Grupului de Dialog Social, când s-ar fi dus să se alăture mişcării, dar ar fi fost întâmpinat cu rezerve de seniorul liberal Alexandru Paleologu şi asta pentru că Baltazar nu ar fi fost intelectual umanist de profesie. Mai mult, Baltazar ar fi spus că Paleologu senior i-ar fi spus că e bun la aranjat lucrurile, la cărat mobilă.
Povestea l-a înfuriat pe fiul lui Alexandru Paleologu, Theodor, cel care s-a ridicat şi a zbierat din spatele sălii: „Nu vă mai luaţi de tata. Nu mai spuneţi bazaconii. Nu mai răspândiţi asemenea prostii!”
Baltazar a ridicat şi el tonul şi parat: „Văd că sunteţi un demn succesor al lui tata pe partea proastă”. Schimbul de replici s-a terminat rapid, la intervenţia aceluiaşi moderator.
Cum s-au certat intelectualii lui Băsescu la lansarea unei cărţi despre reperele dreptei
PUBLICAT
Joi, 25 Noiembrie 2010 19:03
ACTUALIZAT
Joi, 25 Noiembrie 2010 19:13
SURSA
REALITATEA.NET
AUTOR
Dan Duca
Lume bună, dialoguri spumoase, dar şi nervi joi seară la lansarea unei cărţi despre dreapta românească. Protagonişti: criticul literar Alexandru George vs. eseiştii Gabriel Liiceanu şi Andrei Pleşu, respectiv bancherul Bogdan Baltazar versus Theodor Paleologu.
Citeşte totul despre:
Andrei Pleşu, Bogdan Baltazar, Cristian Pătrăşconiu, Gabriel Liiceanu, ISP, Valeriu Stoica
Liiceanu s-a contrat ferm cu criticul literar Alexandru George / FOTO: Grup RC








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M