Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Cum negociază Bercea Mondial: intimidare, şantaj şi ameninţări cu moartea

Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, îşi rezolvă dosarele penale intimidându-şi victimele prin ameninţări cu moartea. De cele mai multe ori, el apela la sabie şi cuţit, scrie Adevărul. Primarul municipiului Slatina, Darius Vâlcov, a dezvăluit cum a încercat interlopul, prin oamenii lui, să-i fabrice un dosar de trafic de droguri.

Bercea Mondial rămâne în arest
Bercea Mondial rămâne în arest

Primarul Slatinei, Darius Vâlcov (33 de ani), se simte hărţuit de Sandu Anghel, zis Bercea Mondial. De când se luptă în instanţă să demoleze mai multe imobile construite ilegal de interlop, edilul spune că a fost protagonistul unor incidente de care Bercea Mondial nu este străin.

Vâlcov a povestit jurnaliştilor de la Adevărul că în ianuarie a plecat cu soţia sa în vacanţă în străinătate. La Vama Porţile de Fier, însă a fost reţinut aproape două ore, pe motiv că este suspect de trafic de droguri, după ce maşina lui a fost dată în consemn la frontieră.

Reîntors din vacanţă, Vâlcov spune că a aflat că cel care a făcut plângere este avocatul Belulescu, despre care ulterior a aflat că este avocatul lui Bercea Mondial. Avocatul neagă însă orice implicare în acest scandal.

Membrii clanului lui Bercea Mondial sunt recunoscuţi în Slatina pentru modul violent în care-şi reglează conturile. Aceştia recurg la intimidare, şantaj şi ameninţări cu moartea.

Valeriu Matei, fost viceprimar Slatina, a renunţat să lămurească un conflict cu interlopul după ce Bercea a vrut să-i înfigă un cuţit în piept, spune Matei.  Adrian Văduva, prieten cu Valeriu Matei, a fost martor când fostul viceprimar a fost înjunghiat de Bercea şi, drept urmare, unul dintre fiii interlopului l-a călcat cu maşina.  Florin Bălteanu, director adjunct al Finanţelor Publice Olt, care a contribuit la cercetările începute împotriva lui Bercea Mondial pentru infracţiuni economice, spune că, pe parcursul investigaţiilor, a fost ameninţat de interlop cu cuţitul.  Ionuţ Anghel, zis Mercedes, nepotul lui Bercea Mondial a declarat la poliţie că a fost înjunghiat de către unchiul său. Ulterior, "Mercedes" şi-a schimbat declaraţia.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro