Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Cum fac bulgarii bani pe litoral şi în 2011. Vezi exemplul Albenei

Românii contribuie tot mai mult la creşterea profiturilor hotelierilor de pe litoralul bulgar, atât în calitate de turişti, cât şi ca angajaţi în turism, în intervalul aprilie-noiembrie. Aceasta este concluzia reprezentanţilor staţiunii bulgare Albena, care a performat în ultimul an şi datorită transformării resortului într-un loc (şi mai) familiar pentru români. Vezi cum monetizează bulgarii proximitatea geografică de România.

albena
albena

Românii în ecuaţia profitului staţiunilor de pe litoralul bulgar. Studiu de caz: Albena.

 

2010 a fost un an de trend ascendent pentru hotelierii din Albena. Astfel că, în al doilea an al crizei, numărul românilor care au ales ca destinaţie de vacanţă Albena a urcat cu 3% faţă de performanţa din 2009, a spus Margita Todorova, marketing & sales director, Albena JSCo.

 

În cifre, numărul înnoptărilor turiştilor români în Albena a atins nivelul de 271.000, în creştere faţă de 2009, când s-au înregistrat 263.000 de înnoptări ale românilor în staţiunea bulgară. Cei mai mulţi români au ales Albena în vârf de sezon, în august, mai exact-peste 97.000.


Citește pe MONEY.ro mai mult despre Cum fac bulgarii bani pe litoral







Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro