Vizitând România, Lea Lane a crezut că va fi, pe rând, jefuită, muşcată de câini turbaţi şi violată şi ucisă de un dement. Dar n-a păţit nimic. FOTO: www.sololady.com

Lea Lane era pe un vapor, într-o croazieră dinspre Germania spre Bulgaria despre care trebuia să scrie. Vaporul a oprit într-un port românesc pe care-l localizează în Transilvania. Cel mai probabil, Lane vorbeşte despre Orşova.

Puţini oameni erau în oraş, însă jurnalista, împreună cu o prietenă, au avut norocul să dea, în centrul istoric al oraşului, peste cerşetori romi pe care nu-i descrie tocmai empatic, convinsă că cerşetorii, de fapt nişte copii, sunt neaparat puşi pe furtişag.  "Cerşetorii romi ne sâcâie, dar nu aveam nici lucruri de valoare şi nici poşete şi eram îmbrăcate cu jeanşi şi tricouri. I-am privit pe cerşetori în ochi şi probabil că s-au prins că nu merita să încerce să ne fure din buzunare", scrie jurnalista pe Huffington Post.

După acest episod, cele două femei au auzit lătrături care anunţau o haită de câini. "În câteva secunde, vedem o haită de câini, departe, pe câmp. Poate o duzină, la cam un kilometru şi jumătate depărtare".

Cele două femei s-au întors spre oraş mergând cu grabă, dar nu erau clădiri care să le adăpostească, iar lătrăturile se apropiau.

În dreptul lor a oprit o maşină rablagită, iar şoferul le-a invitat, pe româneşte, să urce. "Ce e mai rău", s-a întrebat jurnalista, "haita de câini care vine spre noi sau să urci într-o maşină cu un bărbat murdar şi necunoscut, într-un oraş al cărui nume nu-l pot pronunţa, în mijlocul României".

A ales o variantă de mijloc. Adică cele două femei s-au cocoţat pe capota maşinii, câinii au trecut "poate urmărind altă pradă, o pasăre sau un iepure sau alt turist nenorocit", iar şoferul pare enervat.

Lea Lane explică de ce nu s-a urcat în maşina care le-ar fi putut duce pe cele două femei în oraş, unde ar fi fost mai în siguranţă:

"Mi-e frică să fiu muşcată, dar şi mai frică mi-e să urc într-o maşină cu un bărbat care arată dubios. Îmi imaginez un titlu: Americance ignorate fugind de câini turbaţi, violate şi măcelărite de un transilvănean dement".