Biserica Catolică din Cuba a declarat că guvernul de la Havana se pregăteşte pentru a elibera 52 de deţinuţi politici. Cinci dintre ei ar putea fi eliberaţi în cursul zilei de joi, în timp ce restul ar putea fi puşi în libertate în următoarele patru luni.
Decizia a fost luată în urma unor discuţii între preşedintele cubanez Raul Castro, Cardinalul Jaime Ortega şi ministrul spaniol de Externe, Miguel Angel Moratinos, acesta promiţându-le cubanezilor că relaţiile cu Uniunea Europeană vor fi refăcute în urma eliberării. De asemenea, Moratinos s-a oferit să-i primească în ţara sa pe cei 52 de deţinuţi.
Cei 52 de cubanezi au fost arestaţi în 2003 pentru activism politic, iar trimiterea lor în spatele gratiilor a primit numele de „Primăvara Neagră”. Uniunea Europeană a îngheţat atunci colaborarea cu reginul comunist cubanez timp de cinci ani, relatează Euronews.net.
Comisia pentru Drepturile Omului din Cuba, organizaţie ilegală însă tolerate, susţine că în Cuba numărul total al deţinuţilor se ridică la 167.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M