Cândva susţinut de PDL, Traian Băsescu pare să-i întoarcă, astăzi, spatele. "În mod vizibil, Traian Băsescu îşi atacă propriul partid şi doreşte să ostilizeze, să-i pună pe toţi împotriva tuturor", notează CTP.
Găsindu-i un corespondent în Nicolae Ceauşescu, CTP afirmă că cea mai importantă caracteristică a lui Traian Băsescu, care-l apropie de Ceauşescu, este faptul că "reuşeşte să rămână complet singur, aşa cum era Ceauşescu în anii '80".
"Dacă în mandatul precedent mai avea PD-ul de partea lui, acum, domnul Băsescu, pentru că vrea să-şi situeze noul mandat într-un timp istoric pentru viitorime, în loc să încerce totul sub semnul înţelegerii, al reconcilierii, al negocierii, apasă şi mai tare pe pedala conflictului şi parcă ar dori să rupă şi puţinele relaţii pe care le mai avea cu partidele, cu oamenii politici", a explicat Tudor Popescu.
În opinia sa, "armele" lui Băsescu sunt independenţii, acel "partid al cutrelor", cum îi numeşte jurnalistul.
"Independenţii sunt nişte cutre care se mişcă de colo-colo şi, în clipa de faţă, sunt folosiţi de domnul preşedinte Traian Băsescu pentru a-şi şantaja partidul său de suflet, PDL-ul. Ăsta ar fi cel mai potrivit termen pentru dânşii. Onoarea este specifică acestui partid al cutrelor", a spus Tudor Popescu.
Nici demersul de miercuri al Guvernului Boc de modificare a Constituţiei nu a scăpat criticilor acide ale jurnalistului.
"Şade Leana pe closet şi mai face un decret. Cam la asta se reduce filozofia demersului de astăzi al domnului Băsescu, în strânsă colaborare cu Guvernul Boc. E o chestiune de atitudine, în primul rând. Dacă ai de gând, cât de cât, să realizezi o reconciliere, un mult hulit consens, în condiţii de criză foarte necesar, e evident că nu poţi să faci mare lucru dacă nu reuşeşti să aduci la masă atât Opoziţia, cât şi Puterea. Atitudinea lui Băsescu este lucrul cel mai teribil care s-a întâmplat astăzi. Băsescu nu are niciun gând ca acest proiect de revizuire a Constituţiei să treacă de Parlament. Dimpotrivă. Nu stă de vorbă cu nimeni din Opoziţie înainte, decretează acest proiect, îl aruncă şi spune: Dacă nu veţi fi de acord cu el, atunci sunteţi duşmanii poporului. El asta aşteaptă, să mai pună o dată la zid Parlamentul, în faţa poporului", a încheiat jurnalistul.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M