Preşedintele CSM, judecătorul Lidia Bărbulescu, a declarat miercuri că în opinia membrilor CSM solicitarea Camerei Deputaţilor privind utilizarea şi gestionarea materialului de urmărire penală în dosarul lui Miron Mitrea depăşeşte atribuţiile CSM, stabilite prin lege.

Lidia Bărbulescu a mai precizat că CSM are atribuţii exclusiv în ceea ce priveşte cariera şi activitatea profesională a magistraţilor. Totodată, Lidia Bărbulescu a ţinut să adauge că membrii CSM sunt convinşi că "autoritatea solicitantă (Camera Deputaţilor - n.red.) va gestiona şi utiliza actele înaintate de DNA cu respectarea caracterului preponderent nepublic al urmăririi penale".

Membrii Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor prezenţi la şedinţa de marţi au discutat pe marginea procedurii de urmat în cazul Mitrea, întrebându-se în special dacă la cele 2.500 de pagini ale dosarului ar trebui să aibă acces toţi deputaţii, potrivit stenogramei postate pe pagina de internet a Camerei.

Preşedintele Camerei Deputaţilor a decis să sesizeze Comisia juridică şi Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) pe tema acestor probleme de procedură. Totodată, Camera a mai hotărât să trimită o adresă DNA prin care să informeze că documentele trimise sunt în siguranţă, în seif.

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au sesizat, luni, Camera Deputaţilor cu privire la solicitarea de începere a urmăririi penale în cazul lui Miron Mitrea, fost ministru al Transporturilor în guvernul Adrian Năstase.